Ukraińcy i Gruzini od nowego roku będą mogli wjechać bez wiz do UE

Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów, które utorują drogę do zniesienia wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Kompromis osiągnęli negocjatorzy unijnych rządów i Parlamentu Europejskiego. Chodzi o mechanizm, który ułatwi szybkie zawieszanie ruchu bezwizowego w przypadku nadużyć.

Od wprowadzenia przepisów dotyczących tak zwanego hamulca bezpieczeństwa kilka krajów uzależniało ostateczną zgodę na zniesienie wiz. Obawy związane z napływem znacznej liczby obywateli Ukrainy i Gruzji do Europy wyrażały przede wszystkim Francja i Niemcy, które domagały się zabezpieczeń w przypadku wzrostu liczby nieuzasadnionych wniosków o azyl.

Zastrzeżenia władz w Paryżu i Berlinie związane były z sytuacją wewnętrzną. We Francji i w Niemczech w przyszłym roku odbędą się wybory i pojawiły się obawy dotyczące masowych przyjazdów Ukraińców i Gruzinów do Unii Europejskiej. Ustalenia negocjatorów w sprawie nowych przepisów niemal natychmiast zatwierdzili ambasadorowie państw członkowskich.

Unijni ministrowie i Parlament Europejski również zatwierdzili ustalenia. Wszystkie procedury zakończyły się późno w nocy i obywatele Ukrainy i Gruzji będą mogli od nowego roku już bez wiz wjeżdżać do Unii Europejskiej.

Tym samym 45 milionów Ukraińców i 5 milionów Gruzinów może swobodnie, bez wiz poruszać się i osiedlać w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: IAR/The Independent/dcz, polskieradio.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X