Ukraina. Zięć wicepremiera Rosji ministrem obrony

Ukraina. Zięć wicepremiera Rosji ministrem obrony

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwolnił w środę ze stanowiska ministra obrony Mychajła Jeżela, mianując na jego następcę Dmytra Sałamatina, dotychczasowego szefa UkrOboronPromu – państwowego koncernu, który nadzoruje produkcję i handel bronią.

 

Przed przejściem do UkrOboronPromu, 47-letni Sałamatin był deputowanym rządzącej Partii Regionów Ukrainy. Zasłynął w kwietniu 2010 roku, gdy wraz z innymi członkami tego ugrupowania zaatakował przedstawicieli opozycji, protestujących przeciwko decyzji przedłużenia o 25 lat terminu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Sałamatin złamał wówczas nos 56-letniemu deputowanemu bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Wołodymyrowi Karpukowi.

Sałamatin urodził się w Kazachstanie i według tej samej „Ukrainskiej Prawdy”, do niedawna był obywatelem Rosji. Szef ministerstwa obrony Ukrainy jest zięciem byłego wicepremiera Rosji (w latach 1993-1996), Olega Soskowca. Nieoczekiwana zmiana na stanowisku ministra obrony jest drugą w ostatnim czasie głośną decyzją personalną podjętą przez prezydenta Janukowycza.

 

W ubiegły piątek szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) został były funkcjonariusz sowieckiego KGB, Igor Kalinin. Urodzony w Rosji Kalinin jest pierwszym od dziewięciu lat szefem SBU, związanym z sowieckimi służbami specjalnymi. Wcześniej na czele SBU stał magnat medialny, 43-letni Wałerij Choroszkowski. 18 stycznia został nowym ministrem finansów, zastępując na tym stanowisku Fedira Jaroszenkę, który podał się do dymisji.

Krzem, 08-02-2012

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X