Ukraińcy dziękują Polakom

Ukraińcy dziękują Polakom

„Gdy jesteśmy razem – jesteśmy jedną rodziną” takie hasło oraz piosenka „Podaj rękę Ukrainie” w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu Taraka, która pojawiła się na antenach polskich kanałów telewizyjnych jako znak solidarności Polski z Ukrainą, towarzyszyły akcji młodzieży, studentów uczelni lwowskich, aktywistów Euromajdanu i Automajdanu, którzy 3 lutego zgromadzili się pod siedzibą konsulatu generalnego RP we Lwowie, aby podziękować Polakom za wsparcie wydarzeń, które odbywają się na Ukrainie.

„Przyszedłem ze swoimi kolegami, aby podziękować wszystkim Polakom, którzy moralnie oraz finansowo wspierają nasze pragnienie sprawiedliwego i wolnego życia – powiedział Wasyl Ihnatiuk, naukowiec z Instytutu Fizyki. – Walczymy nie tylko o przyszłość Ukrainy, ale również o jutro dla Polski, całej Europy, a nawet Rosji. Pomimo wszystkich trudności w naszej wspólnej historii, jesteśmy sąsiadami. Pomiędzy sąsiadami dzieje się różnie. Ale kiedy z sąsiadem wydarzy się coś niedobrego odrzucamy inne problemy i pomagamy mu. Bo najważniejsze są wartości ludzkie. Za to serdecznie obywatelom Polski dziękuję”.

 

Marcin Zieniewicz, konsul RP we Lwowie (Fot. Eugeniusz Sało)Wśród uczestników akcji spotkaliśmy Myrosława Marynowycza, wicerektora Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Jest znanym obrońcą praw człowieka, byłym dysydentem. „Ta pomoc Polski jest bardzo ważna. Ukraina w pewnym momencie poczuła się samotna w tej walcie o wolność i o swoje europejskie aspiracje – powiedział Marynowycz. – Dzisiaj przyszliśmy tutaj, do konsulatu polskiego, żeby podziękować Polsce. Bardzo wzruszającym momentem było odśpiewanie piosenki „Podaj rękę Ukrainie”. Nic więcej nie jest potrzebne, jeżeli odczuwamy taką solidarność. Przyszliśmy pod konsulat żeby podziękować za to, że jesteśmy jedną rodziną. Jedną rodziną w wielkiej Europie. I nic już nie powinno nas dzielić”.

Manifestanci trzymali plakaty i baloniki w niebiesko-żółtych i biało-czerwonych barwach. Wznoszono gromkie okrzyki „Diakujemo!” i „Dziękujemy!”.

„Bardzo miła akcja, bardzo miłe słowa podziękowania pod adresem Polski. – powiedział konsul RP we Lwowie Marcin Zieniewicz, który wyszedł do uczestników. Nie ukrywał, że był bardzo zdziwiony akcją lwowian. Polski dyplomata podziękował Ukraińcom i zapewnił, że przekaże Polakom przyniesione plakaty.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało


Obejrzyj wideo:

Ukraińcy dziękują Polakom za wsparcie


Taraka – Podaj Rękę Ukrainie (LIVE Majdan)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X