Część ukraińskich dyplomatów wyraziła w liście otwartym solidarność z Majdanem

Część ukraińskich dyplomatów wyraziła w liście otwartym solidarność z Majdanem

– Grupa ukraińskich dyplomatów wyraziła solidarność z uczestnikami protestów antyrządowych, które trwają w ich kraju od listopada i wypowiedziała się przeciwko stosowaniu przemocy i represji wobec demonstrantów.

Dyplomaci przyłączyli się do ogólnokrajowej akcji „Nie bój się! Jesteś Ukraińcem!”.

„My, ukraińscy dyplomaci (…) wyrażamy solidarność z tymi, którzy na Majdanach całego kraju walczą o przyszłość Ukrainy. Domagamy się pokojowego uregulowania konfliktu, opowiadamy się za efektywnymi negocjacjami między jego uczestnikami, obiektywnego informowania o nim społeczeństwa, oraz występujemy przeciwko przemocy i represjom” – czytamy.

Podpisani pod listem opowiedzieli się za integracją europejską Ukrainy, oraz zwrócili uwagę na konieczność demokratyzacji kraju. „Chcemy być dumni z naszej ojczyzny, reprezentując ją poza granicami” – napisali.

Pod odezwą podpisy złożyło ponad 30 dyplomatów. Listę otwiera Andrij Deszczycia, były ambasador Ukrainy w Finlandii, który pracował wcześniej także w Polsce. Są na niej także inni ukraińscy dyplomaci z placówek w Polsce, Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Chorwacji.

Nie jest jasne, jak na tę akcję zareagowało kierownictwo ukraińskiego MSZ. „Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź, jednak nam zależy na tym, by bronić integralności państwa, oraz każdego Ukraińca, który robi o wiele więcej niż my, stojąc od dwóch miesięcy na Majdanie” – powiedział PAP jeden z sygnatariuszy listu.

Protesty na Ukrainie wybuchły 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Następnie, po użyciu przez milicję siły wobec demonstrantów, przerodziły się one w akcje wymierzone w ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X