UE i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej

UE i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej

Przywódcy 28 państw UE, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier tymczasowego rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk podpisali podczas drugiego dnia szczytu UE polityczną część umowy stowarzyszeniowej.

To symboliczny sygnał wsparcia dla sąsiada Unii w trudnym czasie.

Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią m.in. o wspólnych wartościach, dialogu, współpracy w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ale i pomocy finansowej. Najobszerniejsze rozdziały i aneksy, odnoszące się do współpracy handlowej i gospodarczej oraz współpracy w sferze wymiaru sprawiedliwości między UE a Ukrainą, mają zostać podpisane dopiero po wyborach prezydenckich w tym kraju wyznaczonych na 25 maja i wyłonieniu nowego rządu.

Szczyt UE
Dwudniowy szczyt UE, którego głównym tematem jest sytuacja na Ukrainie, rozpoczął się wczoraj. Unijni przywódcy zdecydowali się dodać 12 nazwisk do listy osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję.

– Przyłączenie Krymu i Sewastopola przez Rosję jest ewidentnym naruszeniem suwerenności Ukrainy i prawa międzynarodowego (…). Nie uznajemy tej aneksji i nie uznamy jej w przyszłości – podkreślił w nocy szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Poinformował także, że Komisja Europejska i kraje członkowskie mają przygotować możliwe sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy. – Nie wyłożymy wszystkich kart na stół. Będziemy analizować sytuację i od nas będzie zależało, kiedy zastosujemy sankcje – dodał.

Szef RE zapowiedział również, że w razie braku wiarygodnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainę w najbliższych dniach, Unia Europejska uruchomi własną misję do tego kraju.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu szef Komisji Europejskiej Jose Barroso wyraził nadzieję, że Unia będzie zjednoczona w odpowiedzi na rozwój wydarzeń na Ukrainie. – Teraz najważniejsze jest, by zapewnić Ukrainie stabilność, wiarygodność i demokrację – podkreślił.

Kraje członkowskie muszą pokazać, że tego typu postępowanie nie będzie akceptowane i będą wyciągnięte konsekwencje – dodał przewodniczący KE.

Dziś Rada Federacji – a wczoraj rosyjska Duma Państwowa – ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów – Republiki Krymu i Sewastopola.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X