Tytus Brzozowski wyrusza w świat polskimi śladami z archiwum Instytutu POLONIKA

Tytus Brzozowski wyrusza w świat polskimi śladami

Tytus Brzozowski, współpracując z Instytutem POLONIKA, kreuje w swoich obrazach fantazyjne wizerunki miast położonych w różnych krajach i na różnych kontynentach. Miasta łączy ważna cecha – obecne w ich przestrzeni materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego. Wspólnie z artystą, Instytut POLONIKA zaprasza do poszukiwań i poznawania niezwykłej historii polskiej obecności w świecie.

Tytus Brzozowski jest architektem i akwarelistą. Swoje malarstwo poświęca architekturze i miastom, których historię opowiada w szczególny sposób. Łączy ze sobą charakterystyczne elementy fragmentów miejskiej przestrzeni, budując nowy świat. W swoich pracach snuje opowieści, wplata w nie różnorodne wątki, poszukuje i odkrywa nawarstwienia historii oraz prowadzi grę z perspektywą. W dorobku artystycznym ma także murale, które zdobią już warszawskie ulice.

Tym razem Tytus Brzozowski, we współpracy z Instytutem POLONIKA, stworzy cykl trzynastu obrazów opowiadających o miastach skrywających polskie ślady. Artysta zdecydował się na nawiązanie współpracy, ponieważ ‒ jak sam mówi ‒ odszukiwanie i malowanie polskich elementów w ciekawych miastach z całego świata to bardzo wciągający i pasjonujący temat.

Instytut POLONIKA, jako jedyna instytucja w Polsce, w sposób skoordynowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą poprzez badania, konserwację i renowację zabytków. Duży nacisk kładzie też na popularyzację w społeczeństwie wiedzy na ten temat. Mamy nadzieję, że współpraca z Tytusem Brzozowskim pozwoli naszej młodej placówce przybliżyć wszystkim pojęcie polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA. – Znajomość tego tematu jest bowiem nikła, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Chcemy w atrakcyjny sposób połączyć sztukę z poszerzaniem wiedzy o polskich śladach za granicą i dotrzeć z ważnymi i ciekawymi informacjami szczególnie do ludzi młodych. Efektem współpracy z Tytusem Brzozowskim będzie cykl malarski, który pozwoli w nietypowy sposób opowiedzieć historie o mało znanych, a jednocześnie bardzo istotnych wątkach naszych dziejów.

Pierwszy obraz, który powstał we współpracy Tytusa Brzozowskiego z Instytutem POLONIKA, przedstawia panoramę Chicago i podkreśla wielkomiejski charakter tej amerykańskiej metropolii. Na obrazie można odnaleźć siedzibę Muzeum Polskiego w Ameryce, Centrum Kopernika, wieżę kontrolną im. Romana Pucińskiego, pomnik Kościuszki oraz kościoły pw.: św. Michała Archanioła, Św. Trójcy, św. Stanisława Kostki. Wprawne oko dostrzeże także instalację Magdaleny Abakanowicz.

Instytut POLONIKA zachęca wszystkich do śledzenia swojego profilu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Tam bowiem, wraz z Tytusem, odbędzie się wirtualna podróż po miastach, które artysta przedstawi na swoich obrazach. Instytut i artysta wspólnie zaplanowali liczne działania aktywizujące, które pozwolą wszystkim oderwać się od codzienności i wyruszyć w podróż po świecie szlakiem poloników.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut POLONIKA to zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki. Łączy ich przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej dziedzictwa kulturowego pozostającego poza krajem, stanowiącego istotny wkład w spuściznę kulturową Europy i świata. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Karolina Sałajczyk
p.o. kierownika Wydziału Komunikacji i Zarządzania Wiedzą
Tekst ukazał się w nr 9-10 (349-350), 29 maja – 15 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X