Trzecia edycja „Czarodziejskiej nocy w bibliotece”

Trzecia edycja „Czarodziejskiej nocy w bibliotece”

Po raz trzeci blisko 40-osobowa grupa dzieci w wieku od 8 do 13 lat ze szkół nr 10 i 24 we Lwowie, szkoły nr 3 w Mościskach oraz szkoły podstawowej w Strzelczyskach zdecydowała się na spędzenie nocy wśród regałów z książkami.

Organizatorem imprezy jest wydział współpracy z Polakami Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Czarodziejska noc odbyła się w Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci.

Gospodyni „książkowego domu” – Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci – dyrektor Łarysa Łuhowa pozwoliła nawet na zrobienie niewielkiego bałaganu i przestawienie mebli by nie przeszkadzały zabawie. Opiekunowie – pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu na czele z zastępcą dyrektora ds. merytorycznych Jolantą Słowik oraz wolontariusze zadbali o wszystko – o posiłki, o miejsce na karimaty i śpiwory, o dobry nastrój wszystkich uczestników, a także o „duchy książkowe”. Przecież nocą wszystko staje się zupełnie niezwykłe i czasem można przeżyć niezłą przygodę.

(Fot. Alina Wozijan)

W tym roku do pomocy w zaklinaniu duchów i prowadzeniu warsztatów przyjechały do Lwowa trzy panie – poetki Ewa Chotomska i Agnieszka Frączek oraz ilustratorka i grafik Ola Cieślak. Panie poprowadziły zabawy słowno-językowe i zajęcia plastyczne. Opowiadały o swoich książkach, o warsztacie pisania i o tym, jak powstaje książka. Jako pierwsza zaklinała „duchy książkowe” konsul Longina Putka, zasiała ziarno zachęty – a nuż przyjdą?

Ewa Chotomska, scenarzystka programów telewizyjnych dla dzieci „Tik-Tak”, „Fasola”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”, opowiedziała o historiach powstawania wierszy swoich i swojej mamy, Wandy Chotomskiej. Czytała wiersze, a dzieci zgadywały rymy i miały dokończyć kolejne wersy.

Agnieszka Frączek, doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykograf, autorka książek o frazeologizmach i przysłowiach oraz popularnych wierszy dla dzieci, opowiadała dzieciom o zagadkach i tajemnicach języka.

Ola Cieślak, młoda graficzka i ilustratorka, autorka książek, wprowadziła najmłodszych w świat czcionek i grafiki książkowej.

(Fot. Alina Wozijan)

W trzech grupach dzieci uczyły się tworzyć rymy, układać piosenki, robiły ubrania z bibuły i kleiły maski. Żadna z grup nie wiedziała co robi inna. Fantazja dzieci nie zna granic i stereotypów. Po kolacji grupy zaprezentowały swoje prace. Grupa Agnieszki Frączek ułożyła wiersz oparty na motywach słynnego wierszu Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Grupa Ewy Chotomskiej zaśpiewała piosenkę „Zabiorę tata na koniec świata”. A dzieci w grupie Oli Cieślak zrobiły szamańskie maski. Wszyscy bawili się świetnie!

A potem było oglądanie filmów w języku polskim, kolacja i noc spędzona w śpiworach wśród książek…

Czy duchy przyszły? Oczywiście, że były, przecież duchy też są ciekawskie. Ale o czym opowiadały dzieciom i jak się bawiły nocą w bibliotece niech zostanie tajemnicą – kto chce się o tym dowiedzieć, niech w przyszłym roku zdecyduje się przeżyć taką czarodziejską noc!

Alina Wozijan

{youtube}xenudCtVIqI{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X