Trwa budowa Centrum Wymiany Młodzieży Akademickiej Ukraina – Polska

W Mikuliczynie, obok kurortu Jaremcze na Przykarpaciu powstaje Centrum Wymiany Młodzieży Akademickiej Ukraina – Polska. Ma to być miejsce spotkań młodych ludzi z obu krajów.

Od marca ze względu na pandemię budowa obiektu została wstrzymana. Obecnie rozpoczęto kolejny etap robót. Jest to wspólny projekt Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku i Uniwersytetu Warszawskiego.

– W minionym roku wybudowano główną część budynku. Faktycznie mamy już pokoje i poddasze. Teraz cała nasza uwaga jest zwrócona na budownictwo głównej kopuły centrum, która ma 12,5 metrów. W tym roku chcemy zakończyć część dachu budynku. I oczywiście w następnym roku planujemy prace wewnętrzne, które będą bardzo ważne z punktu widzenia zakończenia całej budowy – powiedział Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

Cały obiekt będzie zbudowany w formie klasycznej huculskiej grażdy – z trójkątnymi dachami i balkonami. Duża sala konferencyjna pomieści nawet 350 osób. Powstanie biblioteka, sala komputerowa, mediateka i tereny rekreacyjne. W sześćdziesięciu pokojach będzie mogło nocować nawet dwustu studentów. Zadaniem Centrum jest stworzenie miejsca spotkań młodych ludzi z Ukrainy i Polski. Mają się tu odbywać seminaria i konferencje w ramach programu wymiany młodzieży w Unii Europejskiej.

– Chcemy zbudować miejsce nie tylko dialogu, ale też możliwości wspólnych wycieczek w góry. Oprócz tego chcemy zrobić potężny IT Hub, gdzie będą ćwiczyć młodzi liderzy w różnych symulacjach komputerowych, co pozwoli im otrzymać nową wiedzę i wspólnie realizować ważne zadania w przyszłości – dodał rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

{youtube}B1JH_McuPW0{/youtube}

Budowa Centrum jest finansowana przez Ukrainę i Polskę. Całkowity koszt inwestycji to prawie 190 milionów hrywien, czyli równowartość ponad 26 milionów złotych.

– Całkowite zabezpieczenie finansowe otrzymaliśmy od ukraińskiego rządu. Planujemy również rozszerzyć wsparcie ze strony rządu polskiego. Myślę, że będzie to nasz wspólny obiekt, który będzie nie tylko nas łączyć, ale również tworzyć nowe perspektywy – podsumował Ihor Cependa.

Otwarcie Centrum Wymiany Młodzieży Akademickiej Ukraina – Polska zaplanowano na 2024 rok.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 15 (355), 18 – 31 sierpnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X