Kolejne śledztwa przeciwko Tymoszenko: To była zdrada stanu

Kolejne śledztwa przeciwko Tymoszenko: To była zdrada stanu

Działania byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która w 2009 r. zgodziła się na niekorzystne dla jej kraju umowy gazowe z Rosją, noszą oznaki zdrady stanu – głosi zaakceptowany we wtorek przez parlament w Kijowie raport komisji śledczej ws. Tymoszenko.

 

Autorzy raportu komisji kierowanej przez deputowaną prezydenckiej Partii Regionów Innę Bohosłowską doszli do wniosku, że zawierając ten kontrakt, kierowany przez Tymoszenko rząd naraził bezpieczeństwo energetyczne państwa.

 

W dokumencie podkreślono też, że zgadzając się w 2009 r. na warunki cenowe Rosjan, była premier Ukrainy działała z pobudek osobistych. Komisja wyjaśniła, że Tymoszenko dążyła do anulowania zadłużenia w wysokości 405 milionów dolarów, które należące do niej w przeszłości firmy miały wobec rosyjskiego ministerstwa obrony. Według raportu Tymoszenko miała także ukrywać, że w Rosji prowadzono śledztwa w sprawie łapówek, które wręczała urzędnikom resortu obrony w Moskwie.

„Okoliczności te świadczą o konflikcie interesów i miały istotny wpływ na podjęcie przez byłą premier decyzji korzystnej dla obcego państwa,” – czytamy.

Autorzy raportu przekonują, że Ukraina otrzymała od Rosji wyższą cenę gazu w wyniku „tajnych rozmów” Tymoszenko z premierem Władimirem Putinem.

„W działaniach byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko widoczne są oznaki przestępstw oraz osobista zależność i zaangażowanie, które przekracza ramy nadużycia władzy i kompetencji służbowych, za które Tymoszenko została skazana przez sąd. (…) Działania Tymoszenko noszą oznaki zdrady stanu,” – napisano w dokumencie.

20-03-2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X