Szlakami polskiej historii

Znajomość z językiem polskim, literaturą i kulturą polską rozpoczęliśmy już w klasie 5. Za każdym razem podczas lekcji czy zajęć pozaszkolnych dowiadujemy się wiele ciekawego.

Mieliśmy interesujące wycieczki szlakami polskiej historii do Chocimia, Kamieńca Podolskiego, Łucka, Lwowa i do Polski. Za każdym razem przekonujemy się, jak wiele mamy wspólnego w naszej historii i w naszej kulturze.

Przyciąga nas historia i piękno polskich miast. Marzymy jeszcze bodaj kątem oka zobaczyć Kraków, tak podobny do Lwowa; pospacerować po warszawskich ulicach…

Chcieliśmy też bardzo zajrzeć do Zofiówki. Z podręcznika historii znamy dzieje powstania tego parku, wiemy, że Stanisław Potocki, bogaty magnat Polski, podarował go swej żonie, nazywając park jej imieniem – Zofiówka. W tym roku nasze marzenia spełniły się. 8 czerwca 2017 roku wyruszyliśmy do Humania, by zobaczyć wreszcie tę perłę Ukrainy. Zadziwiające pejzaże Zofiówki, egzotyczne rośliny, wspaniałe rzeźby, groty, wartkie potoki, utworzone ludzką ręką, kaskady, fontanny, kamienne pieczary, sztucznie rozrzucone gigantyczne głazy, interesujące place widokowe – wszystko to zachwyca swoim pięknem i jest niepowtarzalne.

Nie mogliśmy minąć obojętnie wspaniałych winnickich fontann – kolejnej dumy Ukrainy. Światło, muzyczne i laserowe show zadziwiało gamą kolorów i sylwetkami tańczących w takt melodii par. Spacer po Winnicy zapamiętaliśmy też dzięki gościnności i serdeczności jej mieszkańców.

Wróciliśmy do domu szczęśliwi. Nowe przyjaźnie i przygody, wesołe piosenki po polsku i ukraińsku, niezapomniane emocje – wszystko pozostało w pamięci uczniów szkół ze Sławuty, Netyszyna i Brzozdowiec. Podczas podróży czuliśmy stałą opiekę naszych nauczycielek polskiego: Oksany Kiryczenko, Wandy Szatkowskiej, Emilii Rybickiej. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za wszystko!

W imieniu dyrekcji naszych szkół, nauczycieli i naszych rodziców pragniemy również gorąco podziękować konsulowi generalnemu RP w Winnicy Tomaszowi Olejniczakowi i kierownikowi działu ds. kontaktów z Polakami konsulowi Przemysławowi Szymańskiemu za umożliwienie nam tej wspaniałej wycieczki do Winnicy i Humania.

J. Poliszczuk, Brzozdowce
J.Szatkowska, Netyszyn
W. Kiryczenko, Sławuta

Tekst ukazał się w nr 12 (280) 30 czerwca – 13 lipca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X