Rok Rzeki Wisły

Na przełomie maja i czerwca Dom Polski w Samborze oraz szkoła podstawowa nr 51 im. Stanisława Jedyny wspólnie zrealizowali projekt edukacyjno-poznawczy oraz integracyjny związany z największą polską rzeką Wisłą.

W ramach projektu Wisła, uczestnicy wzięli czynny udział w lekcji przyrody w laboratorium uzdatniania wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym i zwiedzili firmę Ekoenergia Silesia w Katowicach.

Następnie dzieci i młodzież udali się do Chorzowa, gdzie zorganizowano dla nich zajęcia w szkole podstawowej nr 25. Młodzi ludzie poznali położenie geograficzne i historię Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Żabie Doły”, spacerowali ścieżkami edukacyjnymi z nauczycielem przyrody, poznali wiele ciekawostek przyrodniczych. Specjalnie dla nich zorganizowano zajęcia ekologiczne z zakresu ochrony środowiska naturalnego. W Chorzowskim Centrum Kultury obejrzeli spektakl związany z tematyką wodną.

Uczestnicy projektu, udali się następnie do malowniczego Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Program zawierał wycieczkę edukacyjną do źródeł Wisły, do zlewni wód Białej Wisełki, Czarnej Wisełki i Malinki, nad jezioro Czerniańskie, zapoznanie się z faunistycznym rezerwatem wodnym „Wisła”, wizytę w Muzeum Beskidzkim w Wiśle.

3–4 czerwca uczestnicy wyjazdu przebywali w Krakowie i Sandomierzu. W Krakowie spacerowali po Bulwarze Wołyńskim, potem tramwajem wodnym udali się do Kazimierza. Końcowym etapem pobytu uczestników przedsięwzięcia było zwiedzanie sandomierskiego Rynku oraz innych ciekawych miejsc w Sandomierzu. Tutaj też miało miejsce zakończenie projektu Wisła.

Projekt został sfinansowany ze środków Senatu RP przy współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Alicja Brzan-Kloś

Tekst ukazał się w nr 12 (280) 30 czerwca – 13 lipca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X