Szkolenia biznesowe dla młodych przedsiębiorców w Iwano-Frankwisku

W ramach projektu „Własna droga do sukcesu” w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbyły się trzydniowe szkolenia biznesowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność biznesową i młodzieży interesującej się biznesem z całej Ukrainy.

– Projekt „Własna droga do sukcesu” jest inicjatywą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie realizowaną już od kilku lat na Ukrainie i na Litwie. W tym roku po raz pierwszy projekt odbywa się w Stanisławowie. Zaprosiliśmy przedsiębiorców i młodzież, którzy chcą nauczyć się pisania biznesplanów czy rozwijać swoje inicjatywy – powiedział Andrzej Leusz, członek zarządu Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

{youtube}gV2fxZw_ggk{/youtube}

Podczas warsztatów prowadzonych przez Piotra Wachowiaka i Bartosza Majewskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ponad 20-osobowa grupa z Kijowa, Żytomierza, Winnicy, Chmielnickiego, Iwano-Frankiwska, Drohobycza zdobywała wiedzę na temat tego, jak rozwijać i kształtować skutecznie swój biznes.

– Ten projekt jest skierowany przede wszystkim do studentów, przedsiębiorców, do osób, którzy chcą założyć własne firmy. Uważamy, że rozwój przedsiębiorczości jest kołem napędowym dla każdej gospodarki, w tym również gospodarki na Ukrainie. Chcemy dostarczyć uczestnikom niezbędnych narzędzi potrzebnych do założenia własnej firmy. Chcemy także zachęcić do tego, aby zakładać własne firmy i wytłumaczyć uczestnikom, że to nie jest nic strasznego – podkreślił Piotr Wachowiak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

– Uczestnicy mają swoje przemyślenia biznesowe. Mają swoje biznesy lub poważnie myślą o założeniu swojego przedsiębiorstwa. To nie jest tak, że chcę, tylko coś mam i to powoduje, że te narzędzia, które pokazujemy trafiają na bardzo podatny grunt. Uczestnicy w czasie konsultacji i samych warsztatów, bardzo dużo pracują samodzielnie. Dostrzegają to przełożenie tego o czym mówimy, na ich konkretne biznesy – zaznaczył Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości SGH.

Uczestnicy projektu poznawali m.in. narzędzia do tworzenia biznesplanów, nauczyli się weryfikować pomysły biznesowe oraz mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z wykładowcami.

– Otrzymałem systematyczną wiedzę na temat tego jak rozwijać biznes. Już mam kilka nowych pomysłów. Najciekawszym był temat strategii marketingowej i formowania kultury biznesu – powiedział Włodzimierz Petriw, przedsiębiorca materiałów budowlanych z Doliny w obwodzie iwanofrankiwskim.

– Nie mam żadnego doświadczenia biznesowego, ale planuje studiować na kierunku związanym z biznesem. Myślę, że te szkolenia są dobrym startem dla rozwijania swojej wiedzy w zakresie biznesu. A w przyszłości może również zapoczątkowanie jakiejś swojej działalności – podkreśliła Katarzyna Jakowlewa z Chmielnickiego.

Efektem projektu jest opracowanie biznes planu dla swojej przyszłej firmy. Po ocenie trenerów i ich podpowiedziach, uczestnicy będą mogli spróbować założyć swoje przedsiębiorstwa.

Organizatorem projektu „Własna droga do sukcesu” jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Projekt jest finansowany ze środków Senatu RP. Warsztaty odbyły się w dniach 25-27 września.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/szkolenia_biznesowe_ckpide_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X