Rozpoczął się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich

Pokazem filmu „Kurier” rozpoczął się tegoroczny przegląd „Pod Wysokim Zamkiem”. Goście przeglądu obejrzeli film o legendarnym polskim łączniku Janie Nowaku Jeziorańskim. Film został przyjęty entuzjastycznie.

Zebranych przywitała konsul generalny Katarzyna Sołek:

– Jest to największe wydarzenie prezentujące dorobek polskiej kinematografii w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiejsza, ósma już edycja dowodzie, że wydarzenie to wpisało się na trwałe w kalendarz kulturalny Lwowa.

{youtube}LJrVEDUrHSw{/youtube}

Niestety tego dnia miała miejsce katastrofa pod Lwowem samolotu transportowego, w wyniku której zginęło pięć osób. Pani konsul oddała również hołd ofiarom. – Jednak radość z dzisiejszego święta polskiego kina zmąciła tragedia – katastrofa lotnicza, w której zginęło pięć osób. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy!

Katarzyna Sołek przybliżyła zebranym postać Jana Nowaka Jeziorańskiego:

– Jan Nowak Jeziorański zasłynął nie tylko brawurowymi akcjami po II wojnie światowej, ale również z tego, że po wojnie przez 25 był szefem sekcji polskiej Radia Wolna Europa – głosem wolnego świata w mrocznych czasach komunizmu. Jemu też poświęcona jest wystawa, której wernisaż odbędzie się 8 października we Lwowskim Muzeum Historycznym.

Pani konsul podziękowała wszystkim polskim i ukraińskim partnerom, którzy wspierają przegląd od ośmiu lat, oraz wolontariuszom.

Wśród zaproszonych gości był szef Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeksnadr Hałuszczyn:

– Polska jest krajem, który ma do nas serdeczny stosunek. Sąsiada należy dobrze rozumieć. Najlepszym sposobem jest wymiana kultury. Dzisiaj mamy okazję zobaczyć, jakie nastroje panują w polskim kinie i w dziełach polskich twórców X Muzy.

Publiczność przyjęła film entuzjastycznie, klaszcząc na stojąco.

– Bardzo dobry film. Spodziewałem się, że będzie przedłużony film o okres powojenny, ale zakończyło się na powstaniu warszawskim. Szkoda ludzi, że poszli na ten bój, ale najgorsze, że zostaliśmy po raz enty sprzedani przez trzech mocarzy, którzy chcieli nas podzielić w swoich strefach wpływów. Najgorsze, żeby to się nie powtórzyło – skomentował film, dodając komentarz historyczny, Stanisław Durys, prezes stowarzyszenia Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy”.

Przegląd Najnowszy Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” potrwa we Lwowie do 13 października.

Wojciech Jankowski

Fot. Karina Wysoczańska, Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2019/8pnfp_lwow_otwarcie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X