„Szkoła Lidera Polonijnego. Ja-lider”

Młodzież pochodząca z Ukrainy, Litwy, Mołdawii, Łotwy i Białorusi wzięła udział w tygodniowych warsztatach „Szkoła Lidera Polonijnego. Ja-lider”, które odbyły się w dniach 24 czerwca – 4 lipca w Poroninie k. Zakopanego.

Szkolenia miały na celu przygotowanie uczestników do aktywnego i świadomego działania w środowiskach polskich za granicą.

Podczas projektu młodzi działacze kształcili swoje umiejętności liderskie, poznawali sposoby skutecznej komunikacji, efektywnego kierowania zespołem oraz poszukiwania środków na działalność społeczną. Warsztaty poprowadzili biznes trenerzy Zbigniew Żuk i Karolina Orłowska.

Praktyczną częścią szkoleń było napisanie przez każdą grupę własnego projektu, który w przyszłości będzie realizowany w lokalnych polonijnych środowiskach społecznych. Najlepsze projekty zostały wyłonione podczas konkursu, a ich pomysłodawcy otrzymali nagrody w postaci książek, głośników bezprzewodowych oraz tabletów. Zwycięzcą został zespół z Wilna. Drugie i trzecie miejsca zajęły odpowiednio Lwów i Równe.

Dodatkowo przeprowadzono warsztaty udoskonalające znajomość języka polskiego. Młodzież poznawała zwroty frazeologiczne, reguły używania krótkich form i zaimków. Uzyskaną wiedzę uczestnicy zaprezentowali na turnieju języka polskiego.

W ramach projektu młodzi ludzie zwiedzili budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polski oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – najstarszą nekropolię Zakopanego, gdzie między innymi spoczywają: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Beata Obertyńska.

Polską kulturę i historię uczestnicy poznawali poprzez wyjazdy krajoznawcze. Odwiedzili Izbę Narodową, przeszli szlakiem Doliny Kościeliskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym, udali się na wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów oraz największego jeziora w Tatrach – Morskiego Oka.

W czasie wolnym młodzież integrowała się poprzez zabawy sportowe, konkursy, gry planszowe.

Projekt „Szkoła Lidera Polonijnego. Ja-Lider”, zorganizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, jest współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Karina Wysoczańska

Fot. Daria Dudziak, Eugeniusz Sało, Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/ja_lider_wid{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X