Święto języka polskiego na Ukrainie

W dniach 21-22 maja około 2500 osób przystąpiło do napisania III Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego. Tematem tegorocznego dyktanda pt. „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku… Dyktando z języka polskiego na Ukrainie” była 1050. rocznica Chrztu Polski.

Podobnie jak w ubiegłych latach dorośli, młodzież i dzieci pisali dyktando w 15 miastach Ukrainy: w Kijowie, Lwowie, Łucku, Odessie, Żytomierzu, Winnicy, Chmielnickim, Czerniowcach, Kirowogradzie, Charkowie, Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie), Dnieprze (doniedawna Dniepropetrowsku), Nikopolu, Drohobyczu. We Lwowie dyktando napisało około 200 osób.

Przed rozpoczęciem w auli uniwersytetu lwowskiego został odczytany list od Roberta Czyżewskiego, prezesa Fundacji „Wolność i Demokracja”, w którym zaznaczył, że „dyktando pozwoli sprawdzić, w jakim stopniu uczestnicy opanowali znajomość języka polskiego, który należy do najtrudniejszych języków na świecie”. Prezes z zarządem również życzyli piszącym dyktando powodzenia i połamania piór.

{youtube}S8ERYiZZxSs{/youtube}

Tradycyjnie tekst dyktanda odczytał Jerzy Kowalewski, przedstawiciel Fundacji „Wolność i Demokracja”, były wykładowca katedry polonistyki lwowskiego uniwersytetu.

– Dyktando przygotowywane na ten konkurs nie jest specjalnie trudne. Wystarczy podstawowa wiedza z ortografii polskiej, umiejętność pisania, trochę przygotowania może zaowocować sukcesem nie tylko dla szkół polskich. Każdy może wystartować. Nawet jeżeli nie otrzyma nagrody, to każdy otrzyma dyplom uczestnika. To jest takie święto języka polskiego – powiedział Jerzy Kowalewski.

– Takie dyktanda są potrzebne. Uważam, że mają moc nie tyle edukacyjną, co emocjonalną. To jest święto, to jest spotkanie. Po takich wydarzeniach coś w naszych głowach się zmienia. Takie dyktando, które komuś się spodoba, później będzie bodźcem i zachętą do tego, żeby robić w życiu coś związanego z polonistyką – powiedziała dr Ałła Krawczuk, kierownik Katedry Polonistyki Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki.

Wspólnie ze wszystkimi dyktando pisała również konsul Beata Skorek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. – Pierwszy raz miałam okazję i przyjemność brać udział w dyktandzie. Dyktando nie było zbyt trudne. Tak przynajmniej mi się wydaje, jako osobie, która na co dzień posługuje się i piszę w tym języku. Aczkolwiek muszę powiedzieć, że w czasach, kiedy częściej do pisania używamy komputera, jest dużo trudniej napisać dyktando odręcznie, niż kiedyś, gdy chodziło się do szkoły – zaznaczyła konsul.

Po napisaniu dyktanda uczestnicy udali się do Brzuchowic na majówkę lwowską. To właśnie tam zostały ogłoszone końcowe wyniki. W kategorii dorośli (powyżej osiemnastego roku życia) mistrzem języka polskiego we Lwowie została Lidia Zborowska. Natomiast w kategorii młodzież i dzieci do lat osiemnastu zwyciężyła Wiktoria Bereza, uczennica szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Drugie i trzecie miejsca również dostały się uczniom dziesiątki, którzy zrobili piękny prezent z okazji trwającego jubileuszu 200-lecia szkoły. Oprócz książek i pamiątkowych dyplomów trójka zwycięzców z kategorii młodzieżowej  otrzymali tablet, aparat fotograficzny i odtwarzacz mp4.

Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego jest realizowane przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”, współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/dyktando_polski_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X