Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”

Ambasada RP w Kijowie apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem.

Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

W związku z pojawieniem się potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa na Ukrainie podjęto szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.

WOBEC ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI ZALECA SIĘ:
– unikanie w miarę możliwości przebywania w dużych skupiskach ludzi w miejscach publicznych,

– szczególną dbałość o higienę osobistą/dezynfekcję rąk,

– zapoznanie się z aktualnymi informacjami publikowanymi przez, Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy

– stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.

POMOC MEDYCZNA
W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych typu gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem należy zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.

W przypadku obaw o zarażenie koronawirusem, zwłaszcza po zakończonym niedawnym pobycie w krajach, gdzie wystąpiły przypadki zachorowań, prosimy o kontakt z infolinią 0-800-505-201 (Ukraina).

Źródło: gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X