Świąteczna akcja Pomocy Polakom na Wschodzie

Świąteczno-noworoczne dary przygotowane przez Kancelarie Prezydenta RP zostały przekazane Polakom na Ukrainie w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Paczki, zawierające artykuły spożywcze, środki czystości, witaminy oraz maseczki ochronne, otrzymali chorzy i samotni seniorzy oraz wielodzietne polskie rodziny. We Lwowie całość koordynował Konsulat Generalny RP.

Przez ostatnie pięć lat w ramach akcji pomoc otrzymało tysiące Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W tym roku pandemia przyniosła wiele trudności i ograniczeń, ale udało się dotrzeć z darami do Polaków na Ukrainie. To wsparcie oprócz faktycznej pomocy materialnej jest dla Rodaków symbolem solidarności i jedności.

– Jest nam bardzo miło, że Rodacy pamiętają o Polakach, którzy zostali poza granicami Rzeczpospolitej. My staramy się udzielać i swoją postawą dziękować za tę uwagę i pomoc przy kościele i przy organizacjach polskich we Lwowie. Także cieszymy się naprawdę i czujemy się docenieni i szczęśliwi z tego powodu, że mamy tę więź z Polakami z kraju – powiedział Dariusz Kompanowicz, Polak ze Lwowa.

Dla lwowskich Polaków pomoc i wparcie jest ważne, ale ważniejsza jest pamięć i więź z Polską.

– Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi i jego małżonce za ten honor i zaszczyt jaki mnie spotkał tu we Lwowie. To tak jakby żywe odwiedziny pana prezydenta najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski, którego bardzo cenie jako prezydenta i jako człowieka – powiedziała Stanisława Nowosad, Polka ze Lwowa.

– Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego żonie za prezenty i pamięć o Rodakach. Życzę wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku dla wszystkich Rodaków i dla całej Polski – dodał Roman Babała.

– Dziękuję za życzenia. Za dary na Boże Narodzenie. Jest mi bardzo miło i przyjemnie. Życzę wszystkim wesołych świąt – powiedziała Julia Stachiw.

Przed Świętami do Polaków na Ukrainie trafiło w sumie ponad 15 ton darów. Przedstawiciele polskiej ambasady i konsulowie zawieźli je do najbardziej potrzebujących w okręgach lwowskim, winnickim, łuckim i kijowskim.

Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przy wsparciu Rodaków z różnych krajów i darczyńców z Polski.

Eugeniusz Sało
Fot. Andrzej Borysewicz
{gallery}gallery/2020/paczki_prezydent{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X