Studniówka w polskiej szkole nr 3 w Mościskach Fot. Andrzej Borysewicz

Studniówka w polskiej szkole nr 3 w Mościskach

Studniówka jest niezwykłą uroczystością w życiu każdego maturzysty. To wielki bal, w którym uczestniczą uczniowie klas maturalnych, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. W sobotni wieczór 13 lutego maturzyści polskiej szkoły nr 3 imienia Królowej Jadwigi w Mościskach odliczyli sto dni przed egzaminem dojrzałości.

Poloneza czas zacząć… Tym tradycyjnym polskim tańcem rozpoczęła się studniówka w Mościskach, znajdujących się blisko granicy z Polską. 42 uczniów z dwóch klas maturalnych, dziewczyny w prześlicznych sukniach i chłopcy w eleganckich garniturach, rozpoczęli bal przedmaturalny.

Na uroczystość przybyli konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, Myrosława Pelc – mer Mościsk, ks. proboszcz Władysław Derunow i księża z diecezji mościskiej, siostry honoratki, rodzice i goście.

– Będziemy tęsknić za wszystkimi maturzystami. Każdego roku naszą szkołę opuszcza 40 jedenastoklasistów, w tym roku jest ich 42. Przykro nam, że odchodzą. Kilkunastu maturzystów należy do szkolnej orkiestry, która umila nasz dzisiejszy program artystyczny – powiedziała Teresa Teterycz, dyrektor polskiej szkoły nr 3 w Mościskach.

Konsul Rafał Kocot złożył maturzystom życzenia pomyślnej matury i wszelkich sukcesów. Natomiast Myrosława Pelc życzyła maturzystom powodzenia w dorosłym życiu, osiągnięcia obranych celów i spełnienia marzeń.

Był też specjalny program artystyczny wypełniony śpiewem i występami maturzystów. Młodzież zaprezentowała między innymi własną interpretację znanych polskich, ukraińskich i zagranicznych utworów.

Studniówka to przede wszystkim czas zabawy, często ostatnie wspólne chwile ze znajomymi, jak też wspomnienia związane ze szkołą.

– Najbardziej będę tęsknić za moimi przyjaciółmi, kierownikiem klasowym, za tymi wspólnymi chwilami, które razem spędziliśmy przez jedenaście lat – powiedziała maturzystka Julia Debera.

– Uczyłam się w tej szkole przez dwa lata, ale bardzo przywiązałam się do uczniów i nauczycieli. Będzie mi ich wszystkich bardzo brakować – dodała Krystyna Kruchowska, uczennica 11 klasy.

Fot. Andrzej Borysewicz

Na Ukrainie jest sześć polskich szkół średnich. Dwie są we Lwowie, trzy w obwodzie lwowskim oraz jedna w chmielnickim. W tym roku do egzaminów maturalnych przystąpi ponad 200 uczniów. Zdecydowana większość chce studiować w Polsce.

– Planuję studiować na uniwersytecie wrocławskim, kierunek – prawo karne. Wrocław to bardzo piękne miasto. Nie raz tam byłem. Mam nadzieję, że uda mi się tam dostać – powiedział Aleksander Nestor, uczeń 11 klasy.

– Chcę studiować w Polsce lotnictwo i kosmonautykę na Politechnice Rzeszowskiej. Marzyłem o tym od dziecka – dodał jedenastoklasista Arsen Ostrikow.

Przed tegorocznymi maturzystami trudne sto dni nauki i przygotowań do egzaminów. Ale w ten wyjątkowy wieczór ważna jest tylko zabawa, bo jak mówi stary przesąd: „studniówka udana – matura zdana”.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X