Studia nagrodą w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej

Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego aktywnie poszukuje studentów na Ukrainie. W tym celu już po raz czwarty zorganizował Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej, która odbywa się w dwóch etapach: pierwszy – w postaci pisemnego testu, drugi – jako rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielami uniwersytetu.

Na rozmowy kwalifikacyjne 22 kwietnia do lwowskiej szkoły nr 24 przybyło około 60 uczniów 10 i 11 klas, którzy najlepiej pokonali etap pierwszy i teraz osobiście mieli udowodnić, że zasługują na studia w UO oraz na inne cenne nagrody. – Dla laureatów przewidziano bardzo ciekawe nagrody, ponieważ olimpiada organizowana jest przy współudziale Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz trzech europosłów z Polski – powiedziała dr Ewa Ganowicz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. – Bardzo atrakcyjnymi nagrodami są na przykład miesięczne płatne staże w Parlamencie Europejskim, wyjazd na studia do Uniwersytetu Opolskiego w Instytucie Politologii, roczny bezpłatny akademik i cały szereg nagród rzeczowych takich, jak laptop, tablety, nagrody książkowe. Pierwszy etap odbywał się w marcu, i wtedy uczniowie poszczególnych szkół pisali test merytoryczny, dotyczący ogólnej wiedzy o strukturach państwowych w krajach członkowskich UE oraz o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Natomiast dzisiaj jest już rozmowa kwalifikacyjna, dotycząca oznaczenia ich zainteresowań, ewentualnych możliwości wyjazdu, ale przede wszystkim poziomu ogólnej wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych. Wszyscy wiemy, iż mamy niespokojne czasy, więc myślę że ta wiedza jest tutaj bardzo potrzebna.

Dr Ewa Ganowicz dodaje, że podobna olimpiada odbyła się również w Winnickim okręgu konsularnym, a konkretnie w Żytomierzu. W tym roku wykładowcy polskich uczelni zostali zaproszeni przez Konsulat RP w Brześciu na Białorusi, żeby również tam zorganizować olimpiadę, ponieważ jest tam mnóstwo młodzieży pochodzenia polskiego, posiadających Kartę Polaka.

Z pomocą w organizacji olimpiady przyjechali do Lwowa studenci politologii i stosunków międzynarodowych UO Krzysztof Tymofijuk i Katarzyna Mocar. Wywodzą się ze środowiska olimpijskiego i trzy lata temu przeszli przez taką właśnie rozmowę kwalifikacyjną. – Wiedziałem, że jest to dzień, który może odmienić moje życie i tak się właśnie stało – wspomina Krzysztof Tymofijuk, syn byłego konsula we Lwowie, który przez dłuższy czas mieszkał we Lwowie – Dzięki tej olimpiadzie studiuję w Opolu, co na pewno dało mi wiele doświadczenia i bardzo poszerzyło moje horyzonty. Było to równo trzy lata temu. Pamiętam, że tamtego dnia było przede wszystkim wiele osób, i duże ambicje, pragnienie studiowania i stres, który czekał na każdego. Uczestnicy powinni pokazać, co wiedzą i jacy są, wówczas nie będą mieli żadnego problemu z przejściem rozmowy kwalifikacyjnej. Katarzyna Mocar, która ukończyła lwowską szkołę nr 10, dodała, że już trzeci rok studiuje politologię, i że większość osób studiujących na uniwersytecie pochodzi z Ukrainy.

Żaklin Jaszkowicz, która studiuje stosunki międzynarodowe, powiedziała, że dzięki wielokulturowości w instytucie polscy studenci mają możliwość poznania kultury sąsiadów, i że olimpiada daje szanse uczniom oraz duże możliwości dla rozwoju studentom.

{gallery}gallery/2017/kusnierz_politologia{/gallery}

Udział w olimpiadzie mógł wziąć każdy uczeń, który włada językiem polskim, i najwięcej było uczniów z lwowskich szkół z polskim językiem nauczania – nr 10 im. św. Marii Magdaleny i nr 24 im. Marii Konopnickiej. Z Iwano-Frankiwska przyjechała młodzież ze szkoły nr 3 z polskim i rosyjskim językiem nauczania – właśnie ta młodzież uczęszcza do miejscowego Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Dyrektor szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej Łucja Kowalska nie kryła zadowolenia, że uczniowie polskich szkół mają możliwość podjęcia studiów w Polsce i że już wielu osobom udało się wyjechać nie tylko na politologię, ale też na inne wydziały uniwersytetu. – Jest to szansa dla uczniów, by przez udział w olimpiadzie, dzięki swojej wiedzy, mogli podjąć studia w Polsce, które w porównaniu ze studiami na Ukrainie na pewno są ciekawsze, i by po ich ukończeniu mieli większe możliwości, które Polska oferuje – dodała dyrektor Łucja Kowalska.

Lwowski Konsulat RP na otwarciu drugiego etapu olimpiady reprezentowała zastępca konsula generalnego Katarzyna Sołek, która powiedziała do uczniów:

– Bardzo się cieszę, że dziś tak licznie się zgromadziliście. Podziwiam i gratuluje wam wiedzy, bo wiem, że na pierwszym etapie olimpiady pytania wcale nie były takie proste, poza tym, sam przedmiot olimpiady nie jest łatwy i szczerze mówiąc, kiedy byłam w waszym wieku, Polska jeszcze nie była w Unii Europejskiej, i nie wiem nawet czy moja wiedza w tym czasie była taka głęboka. Myślę, że bardzo dobrze się dzieje, że możecie i chcecie pogłębiać swoją wiedze, bo na pewno wam się przyda. Trzymam za was kciuki i życzę powodzenia.

Pierwszą rozmowę kwalifikacyjną przeszła Jana, wolontariuszka Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, która przyjechała z Iwano-Frankiwska, gdzie jest uczennicą 3 szkoły z polskim i rosyjskim językiem nauczania. Podzieliła się swoimi wrażeniami: – Brałam udział w pierwszym etapie olimpiady, czyli pisałam test, teraz jest drugi etap, jako rozmowa. Nie jest trudno, ale trzeba wykazać się wiedzą. Chcę studiować stosunki międzynarodowe. Bardzo mnie to interesuje, uwielbiam podróżować, uczyć się języków obcych, poznawać różne kultury, uwielbiam też poznawać ludzi. Właśnie chciałabym przyczynić się do polepszenia relacji między Ukrainą a Polską, szczególnie poprzez kontakty między młodzieżą polską i ukraińską. Chcę, żeby wszyscy zrozumieli, że popełnialiśmy błędy w przeszłości, ale przecież mamy przed sobą przyszłość.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 8 (276) 28 kwietnia – 15 maja 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X