Steinbach „adoptowała” Tymoszenko

Steinbach „adoptowała” Tymoszenko

Posłanka niemieckiej CDU i szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach poinformowała, że w ramach akcji adopcji więźniów politycznych przez posłów Bundestagu objęła patronat nad skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

 

Steinbach podkreśliła, że jej decyzja to sygnał solidarności i wsparcia dla ukraińskiej polityk, która kierując rządem Ukrainy „starała się realizować cele pomarańczowej rewolucji, demokratyzować kraj, walczyć z szeroko rozpowszechnioną korupcją i zbliżyć Ukrainę do Unii Europejskiej”.

– Od sierpnia zeszłego roku Julia Tymoszenko przebywa w więzieniu. Postępowanie karne wobec niej i innych polityków opozycji odbyło się bez dotrzymania międzynarodowych standardów uczciwego, przejrzystego i niezależnego procesu sądowego.

 

To nie do pogodzenia z naszymi europejskimi wartościami, – oświadczyła Steinbach w komunikacie opublikowanym na jej stronie internetowej.

– Nie wolno tolerować poważnych naruszeń praw człowieka na Ukrainie, takich jak bezwzględne traktowanie Julii Tymoszenko – dodała, przypominając o złym stanie zdrowia opozycjonistki. Steinbach zasiada w komisji praw człowieka i pomocy humanitarnej w Bundestagu, z której inicjatywy powstał program „Parlamentarzyści w obronie parlamentarzystów”. Posłowie biorący udział w programie dokonują symbolicznej adopcji prześladowanych polityków walczących z reżimami i udzielają im wsparcia w różnej formie.

Niedawno Erika Steinbach opowiedziała się za przeniesieniem do Polski, Niemiec lub Austrii planowanych na Ukrainie rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012.

ika, 18-05-2012
PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X