Stanisławowskie warsztaty poświęcone Janowi Karskiemu

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym 6. Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie były warsztaty dla edukatorów „Jan Karski – misja – zbliżenie”. W ciągu jednego dnia intensywnej pracy nauczyciele i wykładowcy uniwersyteccy dowiedzieli się wiele o polskim emisariuszu i o pamięci o Holocauście.

Konsul Rafał Kocot przywitał zebranych. Powiedział, że to doniosłe wydarzenie jest zwieńczeniem przeglądu polskich filmów. Jednocześnie jest to nawiązanie do zeszłorocznego przeglądu, na którym był zaprezentowany film o Janie Karskim. – Myślę, że jest to doskonała okazja, by pogłębić naszą wiedzę o jego życiu, o jego dorobku i przymiotach charakteru, które są bardzo ważne – powiedział konsul Kocot. W sali konferencyjnej byli zebrani nauczyciele ze szkół nr 3 i 24 w Iwano-Frankiwsku, wykładowcy i doktoranci z Uniwersytetu Podkarpackiego i z innych szkół z obwodu iwano-frankowskiego.

{youtube}ktinU4nZKuY{/youtube}

– Tutaj do Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), do Lwowa przyciągnął nas nasz patron, Jan Karski, który studiował we Lwowie na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Studiował prawo i równolegle jedyne w Europie, dopiero co otwarte, studium dyplomacji. Spędził tutaj lata 1931–35 i kiedyś we wspomnieniach, już jako starszy mężczyzna, już wówczas profesor uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, powiedział, że we Lwowie był szczęśliwy – powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. – Chodzi tutaj o to, żeby coś więcej z tego wyniknęło, żeby państwo wiedzieli więcej o Karskim, żebyśmy mogli współpracować, żeby wasi uczniowie, wasi przyjaciele z tego skorzystali i żeby Jan Karski mógł nas połączyć.

Uczestnicy warsztatów spędzili w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego niemal całą niedzielę. Zajęcia prowadzili dr Agnieszka Bienczyk-Massala z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Szymon Pawlak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Ołena Dobosz ze Szkoły Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, Witold Dąbrowski z Teatru NN w Lublinie.

Słuchacze byli zadowoleni z interesujących i urozmaiconych warsztatów. Jak przyznała jedna z polskich nauczycielek, nie wiedziała przed tym zajęciami tak naprawdę wiele o Janie Karskim. Stan wiedzy o polskim emisariuszu jest w Polsce i na świecie ciągle zbyt mały. Tę lukę zapełniają warsztaty przygotowane przez Fundację Edukacyjną im. Jana Karskiego.

– Bardzo mi się spodobały zajęcia, dlatego, że są poświęcone historii Polski i osobie, która łączy zarówno naród polski, jak i ukraiński. Do dziś postać Jana Karskiego była dla mnie nieznana, a ona jest bardzo ciekawa, jak dla wykładowców, tak dla studentów – oceniła warsztaty Mariana Idzio, wykładowczyni na Katedrze Języków Słowiańskich Uniwersytetu Podkarpackiego.

Edukatorzy podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym Jana Karskiego, ludobójstw, historii terenów doświadczonych wysiedleniem ludności.

– Podzieliłem się ze słuchaczami doświadczeniami związanymi z projektem w Centrum Marka Edelmana w Łodzi w 2013 roku o nazwie „Jan Karski – Klub Kuriera”. Udało nam się stworzyć grupę edukatorów z młodzieży licealnej, którzy jako przywileju podjęli się opowiadania o Janie Karskim i w ciągu dwóch lat zorganizowali wykłady dla około 20–25 tysięcy osób, w całej Polsce, w najważniejszych instytucjach – skomentował swoje zajęcia dr Szymon Pawlak. – Mój referat dotyczył uwzględniania problemu ludobójstwa w programach edukacyjnych. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzę zajęcia „Zapobieganie masowym zbrodniom” i dzisiaj dzieliłam się swoimi doświadczeniami – powiedziała dr Agnieszka Bieńczyk-Missala.

– Mówiłam słuchaczom o miejscach z przerwaną pamięcią historyczną, dokładnie o dwóch uniwersytetach, wrocławskim i lwowskim. Prowadziłam badania dotyczące przeszłości na tych uczelniach. Obydwa te uniwersytety doświadczyły 90% wymiany akademickiej wspólnoty i byłam ciekawa, co studenci wiedzą na temat przeszłości ich uczelni i jak to wpływa na ich przywiązanie do uniwersytetu, miasta – powiedziała Olena Dobosz, absolwenta studiów doktoranckich w Warszawie. – W kontekście Jana Karskiego, jest interesujące czy w ogóle studenci mają wiedzę na temat Jana Karskiego, ale też innych osób, studentów, wykładowców uniwersytetu lwowskiego.

Warsztaty „Jan Karski – misja – zbliżenie” odbyły się 19 listopada w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Zostały przygotowane przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. Patronem wydarzenia był Kurier Galicyjski. Współorganizatorami byli CKPiDE i Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wojciech Jankowski

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/9_karski_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X