Piękno chemii w Stanisławowie

Przed wejściem do kina „Lumièr” Stanisławowie w specjalnym namiocie zebrali się fascynacji nauk ścisłych. Była to okazja by obserwować szereg interesujących doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Eksperymenty zaprezentowano przed pokazem filmu „Maria Skłodowska-Curie”, opowiadający o życiu niezwykłej Polki, wybitnego naukowca, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

{youtube}r7OQv4_DptA{/youtube}

Wydarzenie o nazwie „Piękno chemii” przygotowali wykładowcy i studenci Wydziału Fizyko-Technicznego i Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Podkarpackiego. Był to pokaz, który miał zaprezentować te nauki nie tylko jako fascynujące dziedziny, ale również jako wiedzę pozwalającą zaprezentować widowiskowe i przykuwające uwagę pokazy.

Na miejscu był konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie:
– Pokazujemy, jak nauki ścisłe są piękne. Aby pokazać, jak chemia może być atrakcyjna, piękna i potrzebna, studenci z Wydziału Fizyczno-Technicznego Uniwersytetu im. Stefanyka przygotowali nam pokazy ciekawych doświadczeń.

– Przed pokazem filmu o Marii Curie przedstawimy interesujące eksperymenty z chemii i fizyki. – powiedział prof. Lubomyr Nekeruj z Wydział Fizyko-Techniczny Uniwersytetu Przykarpackiego – Właśnie to przyniosło tej niezwykłej kobiecie nieśmiertelną sławę. Swoje eksperymenty będą prezentować nasi młodzi naukowcy.

Pomimo brzydkiej, deszczowej pogody nie zabrakło amatorów pokazów. Najmłodsi przepychali się, by przyjrzeć się dymiącym i płonącym substancjom, albo takim, które nagle zaczynały kipieć. Szczególną atrakcją okazała się pienista ciecz, po wysmarowaniu której można było podpalić rękę, przy czym był to płomień nieparzący.

Marko Mohnackyj z Wydziału Fizyko-Techniczny Uniwersytetu Podkarpackiego tak zachęcał do obejrzenia okazu: „Będziemy pokazywać proste fizyczne eksperymenty, które mają imponujące efekty. Zaprezentujemy święcę na skraju możliwości czyli jak ze zwykłej świecy otrzymać dwumetrowy płomień. A także nauczymy ludzi, żeby wodą nie gasić płonącego oleju”.

Z kolei Anastazja Sarajewa, Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Podkarpackiego dostrzegła w pokazach aurę czegoś nadzwyczajnego: „Osobiście mi podobają się światła i zegar chemiczny. Tam nagle zmienia się kolor, przy tym, że niczego nie dolewamy. Dla zwykłych ludzi jest to pewnego rodzaju magia”.

Wydarzenie „Piekno chemii” odbyło się 18 listopada i towarzyszyło 6. Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich. Przy tej okazji rąk organizatorów przeglądu podziękowanie w postaci klapsa filmowego otrzymał prof. Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Podkarpackiego im. Wasyla Stefanyka. Organizatorem projektu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie. Współorganizatorem Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Wojciech Jankowski

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/piekno_chemii_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X