Środa Popielcowa na Ukrainie fot. unsplash

Środa Popielcowa na Ukrainie

Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 14 lutego, rozpoczyna okres Wielkiego Postu i jest jednym z najważniejszych dni liturgicznych w kalendarzu kościelnym. Jest to czas refleksji, skruchy i duchowej kontemplacji dla wiernych na całym świecie. Uroczystość ta jest także obchodzona przez katolików na Ukrainie.

Tradycyjnie, w dniu Środy Popielcowej, katolicy gromadzą się na mszy świętej, podczas której otrzymują znak popiołu na swoje czoła. Wówczas kapłan wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Te słowa stanowią przypomnienie o nietrwałości życia doczesnego oraz o konieczności skupienia się na wartościach wiecznych i duchowych.

Wielki Post, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej, symbolizuje okres przygotowania do zmartwychwstania Chrystusa. Jest to czas nawrócenia i odnowienia relacji z Bogiem oraz bliźnimi. Tradycyjnie, podczas Wielkiego Postu, katolicy praktykują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz podejmują dodatkowe postanowienia duchowe, mające na celu umocnienie ich wiary i relacji z Bogiem.

Dzisiejsza Środa Popielcowa nabiera też szczególnego znaczenia dla katolików na Ukrainie, którzy obchodzą ją w świecie pełnym niepewności, strachu i strat. Staje się ona czasem szczególnej refleksji nad cierpieniem, straconymi nadziejami i przebaczeniem. Jest to też czas, aby wspominać tych, którzy zginęli wskutek wojny, modlić się za tych, którzy nadal walczą, i okazywać wsparcie tym, którzy doświadczają trudności i cierpienia.

W tym roku katolicy na Ukrainie będą obchodzić Wielkanoc 31 marca. Chrześcijanie obrządku wschodniego zaś rozpoczną Wielki Post 18 marca i będą świętować Zmartwychwstanie Pańskie 5 maja.

Karina Wysoczańska

X