Spotkanie ukraińskie podczas ŚDM w Krakowie

Na program Światowych Dni Młodzieży 2016 złożyły się centralne dni spotkań z papieżem Franciszkiem, a także towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym.

W drugim dniu w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie po raz pierwszy w historii ŚDM odbyło się spotkanie ukraińskich grup rzymskokatolickiego Kościoła na czele z  metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Hymnem ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni” w języku ukraińskim w wykonaniu wspólnych chórów rozpoczęto program artystyczny.

Na wstępie swojego przemówienia metropolita lwowski poinformował zgromadzonych  o tym, że do Polski przyleciał Ojciec Święty. Owacjami na stojąco ze słowami„Ukraina kocha papieża! ‘’ młodzi pielgrzymi przyjęli tę wiadomość.

Arcybiskup Mokrzycki powiedział o tym, że młodzi zebrani na Światowych Dniach Młodzieży pragną powiedzieć całemu światu o tym, że są wspólnotą różnych kultur, języków i narodów, których jednoczy jedna wiara, oparta na miłosierdziu i miłości. Dlatego łączy ich hasło „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

– My również zebrani tutaj chcemy prosić  Boga o miłosierdzie dla Ukrainy. Znamy dużo ludzi, którzy cierpią przez wojnę,  dlatego duchowo  łączymy się z nimi. Ukraina potrzebuje pokoju. Poprzez modlitwę głośmy słowo Boże. Zaprosimy do modlitwy młodzież z innych państw – dodał.

Na ŚDM zarejestrowało się łącznie ok. 5000 rzymskokatolików i greckokatolików. Na spotkanie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przybyło 950 osób. Swoją obecnością zaszczyciło również czterech biskupów – metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, ordynariusz Kamieniecko-Podolskiej diecezji  ks. Leon Dubrawski, jego bp pomocniczy Radosław Zmytrowicz oraz bp Jan Niemiec.

Spotkanie zostało zorganizowane przez ks. Michała Wociala, salezjanina z Komisji Duszpasterstwa Młodzieży Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie oraz Młodzieżowego Centrum „Don Bosko” z Odessy.

Anna Gordijewska

{gallery}gallery/2016/sdm_ukrainskie_spotkanie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X