Spotkanie opłatkowe w Konsulacie RP we Lwowie

17 grudnia w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli środowiska polskiego, duchowieństwa, gości z lwowskiego okręgu konsularnego, a także pracowników konsulatu. Na spotkanie z rodakami przybył Jarosław Drozd, były konsul generalny tej placówki.

Przybyłych gości powitał konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. Szef placówki dyplomatycznej złożył wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Po złożeniu życzeń głos zabrał metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Następnie harcerze wnieśli Ogień Betlejemski otrzymany od węgierskich skautów na Zakarpaciu. Co roku ogień pokoju zapalany jest w Grocie Narodzenia Pańskiego, a później dostarczany do Wiednia w pierwszą niedzielę adwentu, po czym przekazywany do kościołów i organizacji harcerskich na całym świecie. Po poświęceniu opłatka i stołu wigilijnego goście śpiewali wspólnie kolędy, dzielili się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia.

Podczas uroczystości, poprzedzającej spotkanie opłatkowe, odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani:

prof. Mieczysław Grzegocki – Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;
Jan Tysson – Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;
ks. Tadeusz Adam Paluch – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;
o. dr Marek Adam Rostkowski – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;
prof. Jurij Łuciw – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;
Zofia Bożena Sokołowska – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;
Henryk Ilczyszyn – Srebrnym Krzyżem Zasługi
Andrzej Leusz – Srebrnym Krzyżem Zasługi;
Zofia Michniewicz – Srebrnym Krzyżem Zasługi;
Walery Tracz – Srebrnym Krzyżem Zasługi;
Maria Ziembowicz – Brązowym Krzyżem Zasługi.

Jesteśmy dumni z tego, że odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani też członkowie naszej redakcji:

Maria Basza – Złotym Krzyżem Zasługi;
Konstanty Czawaga – Złotym Krzyżem Zasługi;
Wojciech Jankowski – Srebrnym Krzyżem Zasługi;
Aleksandra Kostyk – Brązowym Krzyżem Zasługi;
Eugeniusz Sało – Brązowym Krzyżem Zasługi;
Leonid Goldberg – Brązowym Krzyżem Zasługi.

Po wręczeniu odznaczeń państwowych konsul generalny Rafał Wolski powiedział Kurierowi Galicyjskiemu:

– Cieszyłem się bardzo, ponieważ prezydent RP Andrzej Duda, a w jego osobie państwo polskie doceniło ciężką pracę na rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego, na rzecz utrzymania i rozwoju polskości w tej części Ukrainy w bardzo szerokim środowisku. Wśród odznaczonych mieliśmy: duchownych i dziennikarzy, działaczy polskich i oświatowych, właściwie każdą grupę naszego polskiego środowiska tutaj, w obwodzie lwowskim. Bardzo to było radosne i znamienne, że miałem szczęście wręczać te odznaczenia w roku stulecia odzyskanej niepodległości i miałem szczęście uczynić to w obecności wszystkich tych, którzy przybyli do konsulatu na spotkanie z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Nasza wspólna Wigilia w konsulacie jest już tradycją, staramy się co roku jakoś ją urozmaicić. W tym roku najradośniejszym urozmaiceniem było wręczenie odznaczeń i orderów przyznanych przez prezydenta RP.

Prof. Mieczysław Grzegocki, dziękując w imieniu wszystkich odznaczonych, podkreślił:

– Dzisiaj chciałbym podziękować prezydentowi RP i konsulatowi RP we Lwowie, że te wyróżnienia, które dostaliśmy w tak pięknym czasie świąteczno-noworocznym. Życzę wszystkim odznaczonym dużo zdrowia, wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i proszę, abyśmy nie zatrzymali się w swoich poczynaniach, a dalej szli tylko naprzód.

A nasz kolega redakcyjny Eugeniusz Sało dodał:

– Jest mi niezmiernie miło, że zostałem odznaczony, ale przede wszystkim ta nagroda jest dla nas motywująca, dla mnie osobiście, dla redakcji Kuriera Galicyjskiego i dla ogółu Polaków i osób pracujących na rzecz polskości na Ukrainie. Warto robić swoje, a pewnego dnia okaże się, że mieliśmy rację.

Anna Gordijewska

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/spotkanie_oplatkowe_kg_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X