Spotkanie opłatkowe w Konsulacie Generalnym

Tradycją już stało się organizowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia spotkań opłatkowych, podczas których w szerokim gronie można złożyć sobie życzenia, porozmawiać o różnych sprawach, pośpiewać kolędy. Takie spotkanie we Lwowie 18 grudnia br. zainaugurował Konsulat Generalny RP i zaprosił na nie działaczy organizacji polskich ze swego okręgu konsularnego.

Właściwe spotkanie opłatkowe poprzedziła konferencja z udziałem kierownictwa konsulatu i przedstawicieli polskich organizacji. Ze strony gospodarzy w spotkaniu wzięli udział: konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, zastępca konsula generalnego Katarzyna Sołek, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Rafał Kocot i konsul tegoż Wydziału Małgorzata Siekierzyńska. Była to również dobra okazja, by w tak szerokim gronie poznać nową konsul generalną Elizę Dzwonkiewicz, która objęła to stanowisko jesienią br. i nie zdążyła jeszcze zapoznać się ze wszystkimi organizacjami. Była to również możliwość, by w szerokim gronie porozmawiać o swoich problemach i przedstawić plany na przyszły rok.

Spotkanie rozpoczął konsul Rafał Kocot, który przywitał gości i przedstawił reprezentujące konsulat osoby oraz plan spotkania. Następnie słowo do zebranych skierowała konsul generalna Eliza Dzwonkiewicz, która podkreśliła, że cieszy się bardzo ze spotkania prezesów i działaczy tych organizacji, których nie miała jeszcze okazji poznać, i że dzisiejsze spotkanie jest ku temu wspaniała okazją.

– Witam serdecznie wszystkich zebranych. Bardzo zależy mi na tym, abyśmy przez państwo byli odbierani jako pośrednicy w kontaktach z Ojczyzną i Warszawą. Państwo znacie najlepiej swoje potrzeby i stąd przekazywanie państwa oczekiwań do Warszawy jest naszym zadaniem. Chciałabym również, abyśmy mogli wspierać państwo w wielu różnych sytuacjach i abyśmy wspólnie wypracowali rozwiązania spraw trudnych. Będzie to z korzyścią dla wszystkich i bardzo mi na tym zależy. Jestem za tym, aby nasza komunikacja była szczera i otwarta – podkreśliła konsul Eliza Dzwonkiewicz. Następnie pani konsul odniosła się do najbardziej palącego ostatnio problemu, jakim było przewożenie przez granicę darów dla osób potrzebujących. W ostatnim czasie ukraińskie służby graniczne nie przepuściły indywidualnych paczek, zbieranych przez rożne środowiska w Kraju i przywożonych jak dotąd bez większych problemów. W związku z tym Konsulat Generalny był zasypywany prośbami o sprzyjanie tej akcji, a nie zawsze jednak była taka możliwość. W związku z tym, konsul generalna zaproponowała przedyskutowanie w tych środowiskach zmianę zasad przekazywania takiej pomocy dla osób potrzebujących i wypracowanie takiego systemu, który nie sprawiałby podobnych trudności na przyszłość.

Następnie konsul Rafał Kocot podsumował wydarzenia w ostatnim roku, w którym uczestniczył Konsulat Generalny i poszczególne ośrodki polskie. Konsul Małgorzata Siekierzyńska przedstawiła natomiast plany na najbliższy rok. Przybliżyła postacie i wydarzenia, którym rok 2020 będzie poświęcony, co zostało utrwalone w specjalnych decyzjach Sejmu i Senatu RP. Rok 2020 będzie poświęcony fizyce i osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozsławienia Polski. Wiadomo, że wielki wkład w rozwój tej nauki ścisłej wnieśli uczeni lwowscy o światowej sławie. Podstawą do takiej decyzji Senatu RP było 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/2oplatek{/gallery}
Fot. Krzysztof Szymański
{gallery}gallery/2019/12oplatek{/gallery}

Kolejnym wydarzeniem, którego obchody będą obchodzone w sposób szczególny, jest Bitwa Warszawska 1920 roku i wydarzenia, z nią powiązane. Chodzi tu głównie o umowę Piłsudski-Petlura, o bój pod Zadwórzem oraz bój pod Dytiatynem.

Co się tyczy wybitnych osobistości, należy wymienić takie postacie jak: papież Jan Paweł II (100-lecie urodzin); hetman Stanisław Żółkiewski (400-lecie śmierci); Jan Kowalewski, matematyk i lingwista, któremu udało się złamać szyfry sowieckie w czasie wojny z bolszewikami; Roman Ingarden, filozof, profesor Uniwersytetu Lwowskiego (50-lecie śmierci); Teodor Axentowicz, Ormianin, malarz, jeden z twórców Panoramy Racławickiej we Lwowie (160 rocznica urodzin); ojciec Jan Maria Bocheński, duchowny, filozof, profesor, kapelan II Korpusu Polskiego (25 rocznica śmierci).

Należy podkreślić, że spośród sześciu patronów roku 2020, czterech – Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden, Teodor Axentowicz i o. Jan Maria Bocheński – związani są z naszym miastem, co podkreśla wkład Lwowa w kulturę, sztukę i naukę Rzeczypospolitej.

Konsul Rafał Kocot przedstawił również zasady współpracy z polskimi podmiotami w nowym roku, dotyczące mianowicie ankiet wszystkich organizacji w okręgu konsularnym, zasad podawania projektów i rozliczania się z nich, oraz zmiany zakresu dofinansowania, które dotychczas można było otrzymać w konsulacie.

Kolejnym punktem spotkania były wypowiedzi jego uczestników. Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa przedstawiła bardzo bolesny dla wszystkich problem – zakończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie. Od momentu przekazania działki mija już pięć lat, a prace stanęły, zwolniono firmę prowadzącą budowę i do dziś nie wiadomo jak sprawy potoczą się dalej. Na ukończenie zaś budowy tej placówki oczekują nie tylko organizacje lwowskie, ale również inni partnerzy, którzy planowali powiązanie swej działalności z Domem Polskim.

Zgłaszano też pytania o możliwości współpracy z organizacjami w Polsce, możliwości poszerzenia swojej działalności artystycznej poza Lwów i o inne aspekty współpracy z Konsulatem Generalnym. Dziękowano również Konsulatowi i jego pracownikom za otwarcie, za okazywaną pomoc i współpracę w minionym roku.

{youtube}je9g6LxjZE0{/youtube}

Po krótkiej przerwie przeniesiono się do sali, gdzie gości powitał dziecięcy zespół z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego ze Stanisławowa, który przedstawił wiązankę kolęd i okolicznościowych deklamacji, przyjętych gromkimi brawami. Harcerze przekazali do Konsulatu Generalnego ogień betlejemski, przejęty od węgierskich harcerzy na granicy ukraińsko-węgierskiej. Poszerzone grono zebranych powitała po raz kolejny konsul generalna Eliza Dzwonkiewicz i zrobiła to bardzo wzruszającym wierszem, którego nauczyła się od swego dziadka. Dalej kapłani odczytali stosowne fragmenty Ewangelii, a metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił zebranych, opłatki i przygotowane dania.

Tradycyjnie po rozdaniu opłatków składano sobie nawzajem życzenia zdrowia, spokoju, pomyślności i spełnienia marzeń, oraz raczono się przygotowanymi przez kucharzy „Premiery Lwowskiej” postnymi daniami: pierogami, gołąbkami z ziemniakami, marynowanym śledziem i faszerowaną rybą. Nie zabrakło na świątecznym stole również tradycyjnej kutii. Była to wspaniała okazja do nieformalnych kontaktów z pracownikami Konsulatu Generalnego, zamienienia kilku słów i życzeń z panią konsul generalną i przedstawienia swojej organizacji.

Krzysztof Szymański
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/1oplatek{/gallery}
Fot. Krzysztof Szymański
{gallery}gallery/2019/11oplatek{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X