Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

Spotkanie opłatkowe członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) odbyło się 29 grudnia 2015 roku.

Na dużej sali przy ul. Karpińskiego zebrało się kilkaset członków towarzystwa.

Panowała miła, rodzinna atmosfera. Wszyscy obecni znają się od wielu lat, tradycyjnie przychodzą całymi rodzinami. Obecnych witał prezes TKPZL Emil Legowicz, on również zainaugurował spotkanie. Spotkanie opłatkowe zaszczycili swoją obecnością ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, księża kurii metropolitarnej, proboszcz parafii św. Antoniego o. Władysław Lizun OFM Conv. Wśród gości honorowych byli konsul generalny Wiesław Mazur, konsul Marian Orlikowski, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Towarzystwa Opieki Nad Grobami Wojskowymi, przedstawiciele polskich mediów lwowskich.

Fot. Jurij Smirnow

Na rozpoczęcie spotkania abp Mieczysław Mokrzycki wszystkich serdecznie pozdrowił i pobłogosławił opłatki. – Niech w nowym 2016 roku – roku miłosierdzia Bożego – miłosierdzie Boże obejmuje każdego z nas – powiedział metropolita lwowski. Podczas spotkania każdy miał możliwość podzielić się opłatkiem z naszym arcybiskupem i usłyszeć od niego słowa otuchy i błogosławieństwa. Następnie do obecnych przemówił konsul generalny Wiesław Mazur, który życzył spokojnych, pogodnych świąt, radości w rodzinach, zdrowia wszystkim zebranym i wszystkim członkom TKPZL.

Prezes TKPZL Emil Legowicz złożył serdeczne życzenia dla wszystkich, a specjalnie dla pani Stefanii Łabaziewicz, która obchodzi swoje 80-lecie. Najlepsze życzenia dla niej złożyła również Ewelina Małanicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pozdrowieniem dla jubilatki i radosnym przeżyciem dla wszystkich były piękne polskie kolędy w wykonaniu chóru ,,Lutnia’’ pod batutą Marii Sołomko, który działa przy UTW. Pani Stefania Łabaziewicz oddała wiele sił w organizację jego działalności. Następnie śpiewał chór ,,Echo’’, a dalej spotkanie potoczyło się przy wesołych melodiach zespołów „Wesoły Lwów” i „Wesoła Lwowska Fala”.

Fot. Jurij Smirnow

Zebrani na sali członkowie TKPZL mieli możliwość ocenić też występ zespołu „Galicja Folk Bend” ze Lwowa pod kierownictwem Włodzimierza Iwancia. Ten zespół działa przy Towarzystwie Kultury Polskiej już od pięciu lat. Młodzi ludzie z „Galicji Folk Bendu” grali i śpiewali polskie i ukraińskie piosenki, popularne w latach 30. XX wieku melodie, a także utwory własne. Kierownik zespołu powiedział, że artyści występują bardzo aktywnie na różnych imprezach we Lwowie, Ukrainie i za granicą. W styczniu wystąpią w wielkim koncercie dla żołnierzy ATO w teatrze im. Marii Zańkowieckiej (d. Skarbkowskim). W lutym zaplanowano występy w Krakowie i Opolu, a później mają zaproszenia na koncerty w Niemczech i Szwajcarii. Zespół nagrał już swój pierwszy album, w którym są też piosenki własnego autorstwa. Niespodzianką dla niektórych stał się fakt, że z tym zespołem twórczo współpracuje konsul Marian Orlikowski, który w wolnym czasie pisze wiersze i układa muzykę. Jego autorstwa piosenka „Niebo pełne gwiazd” jest w repertuarze i albumie zespołu „Galicja Folk Bend”.

Kiedy dobiegło końca serdeczne spotkanie opłatkowe, w sercu pozostały słowa kolędy z repertuaru chóru „Lutnia”: „Niech nas błogosławi Panienka z Dzieciną, niech pokój będzie w naszych duszach i w naszym kraju, niech miłosierdzie Boże będzie z każdym z nas!”

Jurij Smirnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X