Spotkanie autorskie z Beatą Kost we Wrocławiu fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Spotkanie autorskie z Beatą Kost we Wrocławiu

Autorka książki „Kobiety ze Lwowa” Beata Kost spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu. Dziennikarka, przewodniczka i tłumaczka przybliżyła publiczności historię Polek związanych ze Lwowem w różnych czasach. To bardziej lub mniej znane przedstawicielki różnych klas społecznych, o rozmaitych życiorysach. Książka ukazała się w wydawnictwie Marginesy.

– Wrocław jest wyjątkowym miastem, gdzie jest wyjątkowy odzew na tematy lwowskie z racji tego, że po II wojnie światowej, po zmianie granic, bardzo licznie lwowiacy i mieszkańcy południowo-wschodnich ziem Polski osiedli we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach – podkreśliła Beata Kost, autorka książek o Lwowie.

fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

W prezentacji książki licznie wzięli udział Wrocławianie. Wielu z nich ma pochodzenie kresowe. – Moja rodzina pochodzi ze wschodu. Wprawdzie troszkę dalej, za Stanisławowem, jeszcze troszkę dalej. Bardzo często biorę udział w spotkaniach grup lwowskich. Wyłapywałam nazwiska, które usłyszałam na spotkaniu. Zaraz w domu przewertuję te książkę i nie czytając po kolei, ale sprawdzę to o czym dzisiaj usłyszałam – powiedziała Janina Karoluk, mieszkanka Wrocławia.

– Pierwsze spotkanie sprzed pięciu lat, które odbywało się podczas Targów Książki we Wrocławiu i zgromadziło też wielu ludzi, miało inny charakter. To dzisiejsze było ciekawe ze względu na postacie obecne na sali. Byli to seniorzy naprawdę zainteresowani tematem, odnajdujące w tym nawet osobiste wątki – powiedziała Marzena Fela.

– Przyznam, że nie czytałam książki, ale po dzisiejszym spotkaniu zamierzam sięgnąć do niej. Spotkanie było fantastyczne nie tylko ze względu na gości seniorów. Zawsze jestem zachwycona jak autorka jest zachwycona tym swoim tematem. Tutaj właśnie tak było – dodała Barbara Blaszkowska.

Spotkanie autorskie zorganizowało Wrocławskie Centrum Seniora w ramach projektu „Bezkresy pogranicza, czyli 303 Mosty na Wysoki Zamek”.

– Książkę dostałam w prezencie pięć lat temu i podczytywałam ją z niezwykłą uwagą i zainteresowaniem, ponieważ wielu tych historii nie znałam, niektórych z postaci kobiecych, które jednak miały tak olbrzymi wpływ na życie Lwowa, ale nie tylko, bo wręcz historii Polski – zaznaczyła Jolanta Grzelczyk, mieszkanka Wrocławia.

– Jestem bardzo mile zaskoczony, że kobiety lwowskie odegrały taką dużą rolę w życiu Polski, o czym bardzo rzadko się mówi. Miałbym prośbę i propozycję, żeby z tym tematem przyjść także do studentów, do młodszego pokolenia – dodał Kazimierz Pabisiak, prezes Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Św. Jadwigi.

– Do Wrocławia przyjechało nas trzech ze stowarzyszenia. Beatę Kost znamy już od pięciu lat. Mieliśmy przyjemność z nią zorganizować trzy spotkania online. Jedno dotyczyło tej książki „Kobiety ze Lwowa”. Drugim tematem była „Wigilia na Kresach”, a trzecim – „Wielkanoc na Kresach” – powiedział Jerzy Akielaszek, Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”.

fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Spotkaniu autorskiemu towarzyszyła także wystawa „W walce o niepodległość. Aleksandra Zagórska i Ochotnicza Legia Kobiet”. Jest ona jedną z bohaterek książki „Kobiety ze Lwowa”, a w tym roku przypada 140 rocznica urodzin Aleksandry Zagórskiej, uczestniczki obrony Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej, a także matki poległego w obronie Lwowa orlątka – czternastoletniego Jurka Bitschana.

– Jest to twórczyni pierwszej polskiej armii, na którą składały się wyłącznie kobiety. Była to Ochotnicza Legia Kobiet, która powstała we Lwowie. I w związku z rocznicą, ale także w związku z powtórnym pochówkiem Aleksandry Zagórskiej w tym roku uznaliśmy, że byłoby dobrze przybliżyć jej postać osobom, które interesują się sprawami lwowskimi – podsumowała Beata Kost, autorka książek o Lwowie.

Beata Kost jest Polką urodzoną we Lwowie. Od wielu lat pisze artykuły dotyczące przeszłości tego miasta i dawnych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Autorka zapowiedziała, że w następnym roku pojawi się kolejna część książki „Kobiety ze Lwowa.”

Eugeniusz Sało

X