Spotkania Dunajowskie 2015 Fot. Konstanty Czawaga

Spotkania Dunajowskie 2015

„Kosmologia. Koncepcja Wszechświata od Renesansu do XXI wieku”.

Taki temat sympozjum naukowego „Spotkania Dunajowskie” zaproponowali jego organizatorzy – ks. Józef Kuc, administrator parafii św. Stanisława w Dunajowie koło Przemyślan oraz pochodzący z tej okolicy i zamieszkały po II wojnie światowej w Polsce publicysta Bronisław MJ Kamiński.

W zeszłym roku obaj wznowili „Biesiady Dunajowskie”, które odbywały się tam na zamku arcybiskupim w latach 1470-1472. Stało się to możliwie dzięki wsparciu Lwowskiej Kurii Metropolitalnej i osobiście arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, rektora Politechniki Lwowskiej prof. Jurija Bobały, pochodzącego z Dunajowa, znanej ukraińskiej pisarki ze Lwowa Haliny Pahutiak oraz naukowców i działaczy kultury z Polski i Ukrainy. Inicjatywa znalazła poparcie miejscowych władz.
Dunajów był kiedyś słynnym miasteczkiem, gdzie lwowski arcybiskup Grzegorz z Sanoka gościł w swojej rezydencji znanego włoskiego poetę-humanistę Filipa Buonaccorsiego Kallimacha. Dzięki ich Biesiadom, Dunajów stał się sławny na całą ówczesną Europę Środkowo-Wschodnią.

Fot. Konstanty Czawaga

Po wymuszonych powojennych migracjach, w miejscowości tej pozostała zaledwie garstka osób pochodzenia polskiego. Podczas mszy św. w kościele biskup-senior Marian Buczek wygłosił homilię w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku. Hierarcha mówił o sławnej historii Dunajowa i jego wybitnych postaciach. Wspomniał, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu były rektor KUL-u i biskup administratury apostolskiej archidiecezji lwowskiej w Lubaczowie Marian Rechowicz wzywał by pomyśleć o rozpoczęciu beatyfikacji arcybiskupa Jana Andrzeja Próchnickiego, który też był związany z Dunajowem.

– To byli ludzie nie tylko Kościoła, nie tylko wierzący, ale to byli wielcy humaniści. Wielcy mecenasi sztuki – zaznaczył biskup Buczek. Podkreślił ważność takich spotkań międzynarodowych, kiedy jego uczestnicy rozważają różne tematy, a potem starają się wprowadzić to w życie. – Czytamy co było w historii. Czytamy te myśli, które dali nam wielcy nasi poprzednicy i chcemy spotykać się na tej płaszczyźnie naukowej, ale tak samo spotykać się jako pobratymcze narody, słowiańskie narody, Polacy i Ukraińcy.

Przewodniczący ze strony polskiej Forum Sudecko-Podolskiego redaktor naczelny „Almanachu Kudowskiego” Bronisław MJ Kamiński wyjaśnił tegoroczny temat „Spotkań Dunajowskich”: „Myśleliśmy o temacie, który z jednej strony byłby kontynuacją pewnych dawnych rozważanych tutaj tematów z filozofii przyrody. Z drugiej strony, myśleliśmy o temacie, który z góry zablokuje myślenie polityczne. Jeżeli powiemy – kosmologia, to momentalnie zostaną zablokowane wszelkie marzenia o gadaniach politycznych. I to się nam udało”.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 21 (241) 17-30 listopada 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X