Solidarni z Gruzją Rys. Wikipedia

Solidarni z Gruzją

„W 14. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję w pełni solidaryzujemy się z narodem gruzińskim, wspieramy integralność terytorialną w ramach międzynarodowo uznanych granic oraz potępiamy postępującą rosyjską aneksję separatystycznych regionów Abchazji i Cchinwali” – głosi wpis zamieszczony przez MSZ na Twitterze.

Konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 r. Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do Osetii Południowej i dalej w głąb terytorium Gruzji.

12 sierpnia ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał rozkaz przerwania ofensywy w Gruzji. W czasie działań zbrojnych rosyjskie wojska zajęły Osetię Południową i Abchazję oraz część terytorium samej Gruzji, z którego wycofały się po podpisaniu rozejmu. Pozostały jednak na terenach Osetii Południowej i Abchazji, a pod koniec sierpnia 2008 r. Rosja uznała ich niepodległość.

Źródło: Wikipedia, Twitter MSZ

X