Śladami Józefa Mackiewicza fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Śladami Józefa Mackiewicza

Nauczyciele ogólnokształcących szkół z polskim językiem nauczania – nr 10 i nr 24 we Lwowie oraz nr 3 w Mościskach udali się do Wilna i Białowieży śladami polskiego pisarza i publicysty Józefa Mackiewicza. Polski Sejm ogłosił 2022 rok, w którym mija 120. rocznica urodzin tego wybitnego autora powieści, artykułów publicystycznych i reportaży Rokiem Józefa Mackiewicza. Wyjazd zorganizował Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Nauczyciele polskich szkół spacerowali wileńskimi uliczkami, którymi chodził kiedyś Józef Mackiewicz. Udali się pod budynek, w którym pisarz spędził dzieciństwo i młodość oraz pod dawny budynek redakcji dziennika „Słowo”, w której pracował publicysta. Pedagodzy odwiedzili też „Mackiewiczówkę”, odremontowany dom w Czarnym Borze na Wileńszczyźnie, w którym mieszkał i tworzył Józef Mackiewicz.

– Bardzo się cieszę, że udało się skorzystać z okazji i poznać tego pisarza, ponieważ wcześniej nie słyszałam o nim. Teraz na pewno będę poszukiwać jego dzieł, by je przeczytać – zaznaczyła Julia Grzegocka, nauczycielka Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

– Wyjazd jest niesamowicie nasycony i bardzo ciekawy. Nowym odkryciem była dla mnie postać Józefa Mackiewicza i wszystkie miejsca z nim związane, które zwiedziliśmy – powiedziała Tatiana Bagajewa, nauczycielka Liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie.

– Ten wyjazd podbuduje nasze siły przed nowym rokiem szkolnym. Wrażenia niesamowite, przepiękne miejscowości, widoki, historia, Wilno – dodała Weronika Apriłaszwili, nauczycielka Liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej.

W czasie kilkudniowego pobytu na Wileńszczyźnie nauczyciele ze Lwowa i Mościsk zwiedzili też miejsca związane z Polską i Polakami – katedrę wileńską, uniwersytet, Ostrą Bramę, klasztor bazylianów, ratusz, cmentarze na Rossie i wojskowy na Antokolu oraz muzeum Adama Mickiewicza. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem wokół zamku w Trokach.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

W Domu Polskim w Wilnie nauczyciele ze Lwowa i ziemi lwowskiej spotkali się z polskimi działaczami, pedagogami i dziennikarzami z Wilna. Rozmawiano o sytuacji wojennej na Ukrainie, problemach oświaty i życiu miejscowych Polaków w obydwu państwach.

– Wycieczka była wspaniale przygotowana, dzięki niej poznaliśmy drogi Józefa Mackiewicza od Białowieży do Wilna. Zafascynował mnie sam pisarz, ale też ucieszyłam się możliwością wypoczynku, również psychicznego, bo mamy wojnę, tutaj zaś nie słyszeliśmy alarmów – podsumowała Aleksandra Hołowacz, nauczycielka Liceum nr 3 w Mościskach.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 roku. W swych dziełach przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego w czasie przełomowych wydarzeń historycznych. „Jedynie prawda jest ciekawa” – w tych słowach Józefa Mackiewicza zawiera się motto jego życia. Jego teksty i przemyślenia są aktualne także dzisiaj.

– Losy Polaków na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie bardzo często są podobne, ale też są pewne różnice. Dobrze byłoby, żeby oni rozumieli, że naród polski miał różne doświadczenia, ale są przede wszystkim wartości i tradycje, które nas bardzo łączą – podkreśliła Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie. – Pisarz Józef Mackiewicz to twórca niezmiernie znaczący i ważny, lecz trochę zapomniany, niedoceniany, nad którym, można powiedzieć, cały czas ciąży jakaś klątwa, ponieważ wciąż nie może się przebić do świadomości Polaków i ciągle komuś zawadza, a tak naprawdę jego twórczość powinna poruszać nasze sumienie, ponieważ on zawsze nazywał prawdę prawdą.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

W drodze na Litwę wycieczka zatrzymała się też w Białowieży na Podlasiu. Właśnie to miasteczko Józef Mackiewicz opisywał w reportażach jako początkujący publicysta.

– Byliśmy w wielu miejscach. Byliśmy w puszczy Białowieskiej, w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, w parku pałacowym, na ulicach Białowieży, którymi chodził Mackiewicz sto lat temu– powiedział Lech Nowacki, artysta plastyk, znawca twórczości Józefa Mackiewicza.

Nauczyciele, którzy na Wileńszczyźnie i w Podlasiu poznali historię i twórczość Józefa Mackiewicza, wykorzystają zdobyte informacje podczas lekcji w rozpoczynającym się już niedługo roku szkolnym.

Eugeniusz Sało

X