Polsko-białorusko-ukraińska współpraca ponad granicami

Serce współpracy transgranicznej polsko-białorusko-ukraińskiej w dniu 13 października biło w Bukowlu, ośrodku narciarskim w Ukraińskich Karpatach. Spotkało się tam ponad 300 przedstawicieli 14 regionów przygranicznych, które uczestniczą w Programie Polska-Białoruś-Ukraina.

– Świętowaliśmy zakończenie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina z perspektywy 2007-2013 – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Andrzej Słodki ze Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu. – Podsumowaliśmy to co w ramach projektu zrealizowaliśmy: wbudowane drogi, inwestycje komunalne, sprzęt dla szpitali, festiwale, nowe szlaki turystyczne. Uroczyście zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się projektów. Jednocześnie podczas tego święta byliśmy razem, Białorusini, Polacy, Ukraińcy z różnych stron, od Suwałk, poprzez Polesie do Użhorodu. Wszyscy z obszaru wsparcia – także władze lokalne, organizacje pozarządowe. Razem świętujemy i zarazem patrzymy już w przyszłość. Otwiera się dziś też nowy program w perspektywie 2014-2020. Są nowe fundusze do dyspozycji. Wiceminister rozwoju RP Adam Hamryszczak oficjalnie otworzył nabór wniosków.

– Zachęcamy do udziału w programie – powiedział Adam Hamryszczak. – Będą kolejne możliwości aby rozwijać współpracę i przynosić korzyści mieszkańcom regionów przygranicznych. Zainteresowanie realizacją wspólnych projektów jest bardzo duże, o czym świadczy liczba zarejestrowanych wstępnych koncepcji przedsięwzięć. Spośród 850 wstępnych wniosków najwięcej zgłosiła strona ukraińska. Nie przypadkowo więc znajdujemy się dziś w tym państwie, by razem z przedstawicielami wszystkich regionów przygranicznych oficjalnie podsumować rezultaty programu 2007-2013 i przedstawić możliwości, jakie oferuje jego nowa edycja.

Więcej w kolejnym numerze Kuriera Galicyjskiego

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_bukowel{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X