Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

O poranku 11 lipca od lwowskiego sanktuarium św. Antoniego ruszyła tradycyjna już Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach.

Co roku organizują ją franciszkanie konwentualni. Pątników z archidiecezji lwowskiej oraz z Ukrainy Wschodniej i z Polski pobłogosławił arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył mszy św. dla pielgrzymów.

– Zatem, bracie i siostro, pielgrzymuj i układaj swoje życie mądrze. Nie zrób z niego pustyni bez Boga i Maryi, lecz uczyń je pięknie uporządkowanym, aby nie rozsypała się w tobie wiara, nie wyschła miłość i nigdy nie umarła nadzieja – życzył lwowski metropolita.

Do Bołszowiec ruszyły również pieszo grupy pielgrzymów ze Śniatyna i Tarnopola oraz po raz pierwszy grupa z Kamionki-Buskiej.

15 lipca w Bołszowcach odbędą się uroczystości odpustowe. Następnie w ciągu kilku dni potrwa doroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodzieży.

Przed II wojną światową w kościele karmelitów trzewiczkowych w Bołszowcach znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, który w ciągu trzech wieków był tam czczony przez katolików dwóch obrządków. Został znaleziony w wodach Dniestru przez Marcina Kazanowskiego, kasztelana halickiego (później wojewody podolskiego i hetmana polnego koronnego), który w pościgu za Tatarami przeprawiał się promem przez rzekę.

Kronika klasztorna zanotowała liczne łaski i cuda za wstawiennictwem Matki Bożej w obrazie bołszowieckim. Po ich udokumentowaniu lwowski arcybiskup Wacław Sierakowski uznał obraz za cudowny. W 1777 roku obraz został ukoronowany koronami poświęconymi przez papieża Klemensa XIII. Po 1945 roku obraz wywieziono do powojennej Polski. Obecnie znajduje się w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Za czasów sowieckich zespół budowli kościelnych w Bołszowcach popadał w ruinę. Po odrodzeniu wspólnoty rzymskokatolickiej zaczęli przyjeżdżać tu franciszkanie konwentualni razem z młodzieżą ze Lwowa. Rozpoczęli oni odbudowę sanktuarium. Obecnie funkcjonuje tam też Młodzieżowe Centrum Pokoju i Pojednania.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/pielgrzymka_bolszowce_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X