Ruszyła 8. Polska Wiosna Teatralna we Lwowie

Ruszyła 8. Polska Wiosna Teatralna we Lwowie

Przedstawieniem „Żertwa” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego i wykonaniu Mateusza Nowaka 19 kwietnia we Lwowskim Obwodowym Teatrze Lalek rozpoczęła się 8. Polska Wiosna Teatralna we Lwowie. Organizatorem imprezy jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Podczas otwarcia dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski powiedział, że „ważnym jest, aby zespoły teatralne działające poza granicami Polski mogły chociaż raz w roku się spotkać, wymienić doświadczeniem i bardziej poznać”.

Zbigniew Chrzanowski zaznaczył również, że w czasie poprzednich edycji Wiosny Teatralnej swoje spektakle we Lwowie zaprezentowały polskie teatry z Austrii, Czech, Litwy, Polski i Ukrainy.

Konsul Marian Orlikowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie powiedział, że kulminacją, a zarazem zakończeniem 8. Polskiej Wiosny Teatralnej będzie wieczór jubileuszowy z okazji 60-lecia Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Fot. Aleksander Kuśnierz
{gallery}gallery/2018/8_polska_wiosna_teatralna_zetrwa_kusnierz{/gallery}

W czwartkowy kwietniowy wieczór, jako pierwszy spektakl, lwowska publiczność obejrzała monodram „Żertwa” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego i wykonaniu Mateusza Nowaka na podstawie lub z wykorzystaniem fragmentów tekstów: „Dziennik bez samogłosek” Aleksandra Watta, „Pan Tadeusz” i „Śniła się zima” Adama Mickiewicza, „Zapluty karzeł reakcji” Piotra Woźniaka.

Człowiek-teatr, jak się mówi o Mateuszu Nowaku, w swoim monodramacie przenosi widzów do stalinowskich więzień w Polsce i odsłania świat, do którego dostęp jest utrudniony i owiany tajemnicą. Artysta zadaje pytanie: jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą?

Przypomnijmy, że w 2015 roku podczas IV Festiwalu Partnerstwa Mateusz Nowak wystąpił we Lwowie na scenie Pierwszego Ukraińskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży z monodramem „Od przodu i od tyłu“. Młody aktor z Lublina wystąpił na festiwalach teatralnych w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji, Turcji i Ukrainie.

W czasie sześciu dni Polskiej Wiosny Teatralnej miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć m.in. „10 przykazań dla Kaliny” w wykonaniu Moniki Bolly, aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Tu mówi Szwejk” Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie „Teatr Studio”, „Czupurek” Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, a także „Anda! Cóż to za hece!?” w wykonaniu Ewy Makomaskiej i Zbigniewa Rymarza z Teatru Polskiego w Warszawie.

Zakończy 8. Polską Wiosnę Teatralną 24 kwietnia o godz. 18:30 wieczór jubileuszowy Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie (we Lwowskim Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej – d. Teatr Skarbka).

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X