Rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku

Rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego po raz drugi zorganizowało Dni Kultury Polskiej. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem o biografiach językowych Bukowiny i Pokucia Gabrieli Augustyniak-Żmudy. Przed mieszkańcami Iwano-Frankiwska jeszcze dwa dni z polskim imprezami kulturalnymi.

W piątek, 26 maja sala Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego była wypełniona po brzegi. Zebranych przywitała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE i przekazała głos Gabrieli Augustyniak-Żmudy z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, która zapoznała zebranych z tematem biografii Bukowińczyków i realiami Polski Zachodniej.

Fot. Wojciech Jankowski

– Na pas ziemi należącej przed wojną do Nieniec przyjeżdżali po wojnie ludzie ze wschodu i  z Polski centralnej. – zaznajamiała z charakterem tak zwanych ziem odzyskanych Gabriela Augustyniak-Żmuda – Były to osoby, które nie używały na co dzień języka polskiego w formie literackiej, tylko dialekty języka polskiego. Część z nich została nauczycielami w szkołach i nie uczyli wówczas dzieci języka literackiego. Na zachodzie Polski mamy wielki amalgamat, wszystkie języki i wszystkie dialekty. Efektem tego jest to, że w każdym domu wigilii wygląda inaczej, bo każda rodzina jest z innego regionu. My na wigilię jemy w każdym domu inne potrawy wigilijne.

Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego (Fot. Wojciech Jankowski)

Badaczka z Polski opisała grant prowadzony przez Slawistykę PAN pod tytułem „Mowa polska na Bukowinie Karpackiej. Dokumentacja zanikającego dziedzictwa narodowego”. Celem badać jest udokumentowanie ginącej mowy polskiej na Bukowinie, zarówno po stronie ukraińskiej, jak i rumuńskiej. Praca polega na dokumentowaniu języka najstarszych Polaków w tym regionie, ponieważ ci ludzie odchodzą i z nimi odejdą tradycje i wyróżniające ich cechy językowe. Następnie następuję najtrudniejsza część pracy – zapis wywiadów, po nim językoznawcza analiza.

W trakcie spotkania dokonano też zakończenia kursów języka polskiego w CKPiDE. Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Iwano-Frankiwsku przez ORPEGG, wręczyła uczestnikom zajęć dyplomy. W kończącym się semestrze zajęcia odbywały cztery grupy, dwie na poziomie A1, oraz jedna A2 i B2.

CKPiDE przygotowało na sobotę spektakl dla dzieci „Koziołek Matołek” w wykonaniu grupy teatralnej „Podaruj dzieciom uśmiech” ze Stryja, otwarcie wystawy „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko”, na niedzielę koncerty polskiej muzyki i koncert muzyki Fryderyka Chopina. Utwory polskiego kompozytora zakończą II Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku.

Wojciech Jankowski

{youtube}V12KTDzosdE{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X