„Rosja jest agresorem. Wzmocnić obronę” – wspólna deklaracja dziewięciu państw w Bukareszcie

Zacieśnia się polityczna współpraca krajów Europy Środkowej.

Ich prezydenci, obradujący w Bukareszcie pod przywództwem Andrzeja Dudy i rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa przyjęli wspólną deklarację potępiającą agresywną politykę Rosji i wzywającą do wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Pod deklaracją podpisali się prezydenci Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz przewodniczący parlamentu Czech. Czytamy w niej, że Rosja winna jest obecnej sytuacji w Europie, gdyż „dokonała nielegalnej aneksji Krymu” i wykazuje „agresywną postawę” wobec sąsiadów.

„Agresywne działania Rosji na Ukrainie, w tym nielegalna i nieuprawniona aneksja Krymu, poparcie dla separatystów na Ukrainie, a także rosyjska aktywność militarna w naszym sąsiedztwie podkopuje architekturę europejskiego bezpieczeństwa” – czytamy we wspólnej deklaracji.

Przywódcy dziewięciu państw zadeklarowali też wspólne działania wojskowe „tam, gdzie będzie to potrzebne”. Zaapelowali też do Moskwy o „powrót na drogę przestrzegania prawa międzynarodowego”, a do NATO i Unii Europejskiej – o pogłębianie współpracy między nimi.

„W obecnych pełnych wyzwań warunkach nasze kraje zwiększyły zobowiązania w celu zapewnienia pokoju, stabilności i pomyślności w obszarze między Bałtykiem a Morzem Czarnym” – ogłosili przywódcy dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X