Rola prezydenta RP – to łączność Polaków na świecie

Cztery transporty z pomocą trafiły do Polaków na Ukrainie i na Litwie w ramach akcji współorganizowanej przez kancelarię prezydenta i Polonię na Zachodzie.

W pałacu prezydenckim w Warszawie 7 marca z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyło się podsumowanie roku akcji pomocowych dla Polaków na Wschodzie. W spotkaniu wzięła udział Delegacja Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie na czele z prezes Wiktorią Laskowską-Szczur. W wizycie uczestniczyły również delegacje ze Stryja, Stanisławowa, Kamieńca Podolskiego.

Podczas koncertu został zaprezentowany film podsumowujący akcje pomocowe na Litwie i Ukrainie. Następnie uczestnicy spotkania z prezydentem przedstawili program artystyczny. Chór Sursum Corda pod kierownictwem Stanisława Nagórniaka z Kamieńca Podolskiego zaśpiewał znane polskie pieśni, m.in. „Polskie kwiaty”, dzieci ze Stryja opowiadały o Koziołku Matołku, zaś zespół „Koroliski” pod kierownictwem Ireny Świtelskiej w pięknych strojach ludowych przedstawił polskie tańce kujawiak i oberek. Przedstawiciele Polaków ze Wschodu mieli możliwość opowiedzieć o swoich problemach i osiągnięciach. Prezes ŻOZPU z Żytomierza Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała za okazane wsparcie, za pamięć o rodakach oraz za dobroć i uwagę, której udzielił nam prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką. W końcu zabrał głos prezydent opowiadając o tej akcji i podkreślając znaczenie takich inicjatyw. Na zakończenie swego przemówienia powiedział:

– Gdy mówiłem w Kijowie w 2015 roku o tym właśnie, że chciałbym, żeby Polacy mieszkający poza granicami mieli poczucie, że Ojczyzna o nich pamięta, że ta ziemia, na której urodzili się ich przodkowie, jest cały czas także i ich ziemią, i że Polska ma świadomość, że jej synowie żyją poza granicami – żeby to było poprzez dzieło prezydenckie utrwalane. Dla mnie jest to obowiązek prezydenta. Jestem ogromnie państwu wdzięczny – wszystkim tym, którzy tę pomoc zorganizowali, którzy tę pomoc prowadzili, wszystkim inicjatorom, wszystkim darczyńcom. Ogromnie, ogromnie z całego serca dziękuję i jestem wdzięczny, że poprzez działalność mojej małżonki, poprzez moją działalność, poprzez działalność pana ministra Adama Kwiatkowskiego i Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą możemy w tej wielkiej akcji solidarności i budowania wspólnoty uczestniczyć. Chciałbym, żeby ona trwała, chciałbym, żeby się rozwijała i wierzę w to głęboko, że tak właśnie będzie.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było podsumowaniem akcji pomocowej, a jednocześnie zapowiedzią jej kontynuowania. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zapowiedziała, że jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi na Żytomierszczyznę na Ukrainie dotrze kolejny konwój z pomocą.

Przypomnijmy, że w 2016 roku i na początku 2017 trwały akcje pomocowe dla Polaków na Wschodzie, które odbyły się przy wsparciu kancelarii prezydenta RP. Ideę przekazania darów zaproponował młody polski student z Washingtonu, który zwrócił się do biura ds. kontaktów z Polakami za granicą. Szef gabinetu prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski podjął tę inicjatywę, bo misją tak tego biura, jak i prezydenta jest łączność Polaków.

Pomoc dotarła do dzieci polskiego pochodzenia, które obecnie mogą się uczyć języka polskiego i brać udział w różnego rodzaju zespołach wokalnych, tanecznych i teatralnych, żeby zachować polską kulturę w swojej miejscowości. W Żytomierzu takie podarunki – puzzle, gry edukacyjne, książki – otrzymali uczestnicy zespołu wokalnego „Dzwoneczki”, tanecznego „Koroliski”, ModernPol oraz zostały przekazane do szkółek języka polskiego działających przy polskich organizacjach na Żytomierszczyźnie.

Pomoc otrzymali też ludzie starsi, niektórzy z nich już nie wstają z łóżka. Oni wciąż pamiętają o swojej polskości, opowiadają o tych czasach wnukom i mieszkańcom miasta.

Jana Laskowska
Tekst ukazał się w nr 6-7 (274-275) 11-27 kwietnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X