Rok Juliana Tuwima na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy

Rok Juliana Tuwima na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Nadal ulegamy czarowi pełnego magii i humoru świata, który stworzył w swoich wierszach.

Przed koncertem poezji Tuwima w naukowej bibliotece Uniwersytetu Medycznego odbyło się otwarcie Centrum Polskiej Książki. Przy bibliotece z inicjatywy Stowarzyszenia „Świetlica Polska” i z poparcia władz Uniwersytetu od 6 lat działa kółko miłośników języka polskiego, gdzie studenci, wykładowcy oraz wszyscy chętni mają możność zapoznać się z kulturą i językiem polskim. Studenci przygotowali kilka imprez poetyckich tematem przewodnim spotkań była twórczość Marii Konopnickiej i Łesi Ukrainki, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, polskich poetów z Podola – Stefana Witwickiego, Jana Brzechwy i Jarosława Iwaszkiewicza. Studenci brali również udział w konkursach recytatorskich – im. A. Mickiewicza w Kijowie i M. Konopnickiej w Przedborzu.

W tym roku udało nam się odwiedzić rodzinne miasto Juliana Tuwima Łodź, i na słynnej Piotrkowskiej usiąść na ławeczce obok Juliana Tuwima. Dzięki pracy nauczycieli pani Lilii Lizanowskiej i pani Mai Melnyk studenci i wykładowcy otrzymali Kartę Polaka. Od września 2013 roku zajęcia w jeszcze jednej grupie prowadzi nauczycielka z Polski pani Barbara Wikilińska. Darczyńcą naukowych książek i literatury pięknej jest Stowarzyszenie „Świetlica Polska”.

(Fot. Walery Istoszyn)Na otwarciu centrum polskiej książki w bibliotece i na koncercie poezji Tuwima obecni byli: administracja Uniwersytetu, konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski i ekipy telewizji obwodowej. Rozpoczęliśmy koncert od poezji śpiewanej. Julian Tuwim napisał wiersze, które na warsztat wzięli kompozytorzy i wybitni wykonawcy, od legendarnej Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga poprzez Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Marka Grechutę, do Kingi Preis i Justyny Steczkowskiej. Na naszym koncercie piosenki „Na pierwszy znak” i „Co nam zostało z tych lat” zaśpiewała Swietłana Leontiewa. Piosenki dla dzieci „Trudny rachunek” i „Figielki” wykonał zespół Stowarzyszenia „Ganzia z Samary”. Wypełniona po brzegi sala z zachwytem wysłuchała 40 wykonawców. Gościliśmy uczniów ze szkoły nr 22 w Winnicy, przygotowali oni spektakl na motywach „Złotej rybki” Aleksandra Puszkina we wspaniałym tłumaczeniu Juliana Tuwima.

A na zakończenie spotkania z poezją Tuwima wszyscy zebrani wysłuchali jego wiersza, który brzmi jak przesłanie dla wszystkich Polaków:
…Tak dla wspólnej korzyści
i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować,
mój maleńki kolego!

Walery Istoszyn,
prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska”, Winnica
Tekst ukazał się w nr 22 (194) za 29 listopada–16 grudnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X