Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

– Po dokonaniu szczegółowych badań okazało się, że nasze schody są w bardzo złym stanie i wymagają poważnych prac i zabiegów konserwatorskich. Schody, elementy stopni i figury znajdują się w pracowni, która mieści się blisko kościoła. Te wszystkie elementy poddawane będą czyszczeniu, impregnacji, konserwacji. To, co da się uratować, wróci niebawem na swoje miejsce. Niestety są takie elementy, które trzeba wymienić, gdyż są już w tak złym stanie, że niemożliwa jest ich renowacja – powiedział o. Paweł Odój OFM Conv, proboszcz parafii lwowskiej św. Antoniego.

{youtube}4keVKOe5xMM{/youtube}

Franciszkanin podkreślił, że parafianie muszą teraz wchodzić do świątyni przez podwórko szkoły muzycznej, ale to im nie przeszkadza, bo wszyscy oczekują, aż schody zostaną odremontowane.

– Wielu parafian i sympatyków przychodzi do naszego kościoła. Dobrze się czują i czekają z niecierpliwością na efekt prowadzonych tutaj prac. Teraz muszą wchodzić do kościoła przez podwórze, ale nie powoduje to, że do kościoła przychodzi mniej ludzi. Św. Antoni wysłuchuje próśb i pomaga w różnych sprawach, które mu ludzie powierzają w modlitwie, więc wielu przychodzi do naszej świątyni. We wtorki, kiedy mamy tzw. dzień św. Antoniego, jest mnóstwo ludzi. Są to nie tylko wierni obrządku łacińskiego, ale także nasi bracia obrządku greckokatolickiego i prawosławnego –powiedział o. Paweł Odój.

Wykonawcą projektu jest polska firma ZKR (Zabytki Konserwacje Remonty). – Demontujemy schody biegu głównego. Koledzy wybierają ziemię spod schodów, która została naniesiona przez wodę, napływającą od kościoła. Ta ziemia zaczęła wypychać schody. Więc musieliśmy je zdemontować, usunąć ziemię i wzmocnić skarpę. Mamy też do rozebrania posadzkę podestu mniejszego, by dostać się do schodów pośrednich – powiedział Krzysztof Marciniak z ZKRu.

Pracownik firmy dodał, że mur, który jest podstawą schodów, jest też w bardzo złym stanie i wymaga wzmocnienia. – Prawdopodobnie będziemy zadaszać całą konstrukcję i prowadzić prace niezależnie do warunków pogodowych, żebyśmy mogli je wcześniej skończyć – podsumował.

Zakończenie prac przewidziane jest na czerwiec 2020 roku, całkowity koszt projektu wyniesie ponad 660 tysięcy złotych.

Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Prace konserwatorskie będą realizowane w ramach Programu Strategicznego „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Kościół św. Antoniego zbudowano w XVIII wieku. Świątynia jest jedynym, obok katedry łacińskiej, kościołem rzymskokatolickim we Lwowie nieprzerwanie czynnym od 1945 roku. Prócz barokowej fasady przechodnie mijający kościół na ul. Łyczakowskiej mogą podziwiać również schody z figurą Niepokalanego Poczęcia NMP adorowaną przez dwa anioły autorstwa Sebastiana Fesingera. W 1901 roku schody zostały gruntownie przebudowane i przybrały bardziej monumentalny, zachowany do dzisiaj charakter, lecz od tamtego czasu nie były poddawane pracom konserwatorskim.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/renowacja_schodow_w_antoniego{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X