Redyk Karpacki wyruszył z Rumunii. Przed pasterzami 1200 km

Redyk Karpacki wyruszył z Rumunii. Przed pasterzami 1200 km

Ruszył „Redyk Karpacki 2013”. W sobotę 11 maja, z Rotbav w okolicach Braszowa w rumuńskiej Transylwanii, bacowie z krajów karpackich wyruszyli na międzynarodową wędrówkę. Trasę liczącą ok. 1200 km, planują pokonać do końca września.

Obsadę redyku tworzy pięciu pasterzy z Polski, Rumunii i Ukrainy, dwa stada po trzysta owiec, osły, psy pasterskie i konie oraz personel pomocniczy, zabezpieczający logistykę i potrzebne zgody na trasie redyku, poruszający się samochodami terenowymi udostępnionymi przez sponsorów. W czasie wędrówki będą do nich dołączać bacowie z Rumunii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski, by ich prowadzić i towarzyszyć na swoich ojcowiznach, na terenach, gdzie prowadzą swoje wypasy owiec. Pomysłodawcą i dobrym duchem Redyku jest Piotr Kohut, baca i Prezes Fundacji Partnerstwo Transhumancyjne.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem na terenie Rumunii objął Ambasador RP w Rumunii – Marek Szczygieł. W otwarciu redyku uczestniczyły delegacje pasterzy, górali, samorządowców i aktywistów organizacji pozarządowych z Polski, Słowacji, Rumunii i Republiki Czeskiej oraz media z wymienionych krajów, a także z Austrii i Węgier, które wspierają ten niezwykły projekt. Tak więc na hali w Rotbav spotkali się przedstawiciele środowisk, którym bliskie są Karpaty i kultura pasterska, by przy grze trombit, słowackich fujarek sałaszniczych, przy ludowej rumuńskiej muzyce uroczyście poświęcić owce i rozpocząć wędrówkę. Bacowie Piotr Kohut z Koniakowa z Polski, Cristian Suciu i Vasile Hordil z Rumunii pożegnali się ze swoimi rodzinami i wyruszyli w drogę, którą kiedyś pokonywali ich przodkowie. Przejdą oni wraz ze swoimi owcami historycznym szlakiem wędrówek wołoskich, łukiem Karpat, od Rumunii, przez Ukrainę, Polskę i Czechy.

Fot. Wojciech KnapikRedyk będzie prowadzony w ponadnarodowej, archaicznej formie. Owce powędrują w naturalnym, dziennym rytmie wypasu (średnio 10-15 km/dzień), pod nadzorem weterynaryjnym, przy zachowaniu wymaganego bezpieczeństwa. Na trasie wędrówki będą się odbywały festiwale i lokalne imprezy prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel oraz zespołów regionalnych, pokazy sztuki ludowej i rękodzieła, prezentacja kuchni i tradycyjnych produktów regionalnych. Jak zauważa uczestniczący w uroczystej inauguracji Wojciech Knapik – Prezes Fundacji Rozwoju Ziem Górskich – „Redyk Karpacki 2013” jest pierwszą pomyślną próbą zorganizowania wspólnej imprezy przez wszystkie kraje karpackie, a dodatkowo jest to inicjatywa całkowicie „oddolna”, wynikająca z potrzeby serca ludzi, którzy żyją i tworzą w Karpatach. Jedną z imprez towarzyszących na trasie Redyku będzie festiwal folkowy na szlaku wędrówek ludów „Pannonica”, zaplanowany w terminie 6-8 września w Barcicach nad Popradem. Wcześniej w Beskidzie Sądeckim zorganizowane zostaną między innymi Bacowskie Smaki w Wojkowej i Śtryt u Nadpopradzkich Pastyrzy w Łomnicy Zdroju.

Redyk Karpacki jest realizowany na bazie porozumienia ponad trzystu partnerów lokalnych na trasie Redyku – samorządów powiatowych, gminnych, organizacji pozarządowych, mediów, a przede wszystkim pasterzy, którzy mimo różnic językowych potrafili się porozumieć na bazie języka pasterskiego, wspólnego dla wszystkich narodowości zamieszkujących Karpaty. Nie jest natomiast finansowany z żadnych środków państwowych ani unijnych.

Źródło: sadeczanin.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X