Ratownictwo ludzi w powietrzu fot. Przemysław Keler

Ratownictwo ludzi w powietrzu

Lekarze z pięciu obwodów Ukrainy przez 10 dni ćwiczyli w Polsce zasady ratownictwa lotniczego.

Ten projekt został zrealizowany w ramach inicjatywy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy, Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej. Szkolenia przebiegały w Warszawie na kilku placówkach ratowniczych Polski. Szkoliło się 10 lekarzy z obwodów kijowskiego, lwowskiego, czerkaskiego, odeskiego i iwanofrankiwskiego. Jak twierdzi Wołodymyr Szewaga, lekarz z iwanofrankiwskiego Pogotowia Ratunkowego, w obecnych warunkach wojny te sprawności są nadzwyczaj ważne. Szkolenia prowadzone były według standardów Unii Europejskiej. Ćwiczono ewakuację rannych żołnierzy i cywilów z terenów toczących się walk.

fot. Jurij Banachewycz

Szkolenia teoretyczne i praktyczne prowadzili instruktorzy ratownictwa lotniczego, którzy codziennie prowadzą podobne szkolenia dla swoich lekarzy na specjalnie przygotowanym helikopterze. Ukraińscy lekarze wspólnie z polskimi kolegami dyżurowali w ekipach lotniczych na 10 bazach ratownictwa lotniczego i brali udział w lotach ratunkowych. Ukraińscy medycy odwiedzili też Pałac Prezydencki i spotkali się z małżonką Prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą, z którą omówili szczegóły okazywania pomocy medycznej w warunkach wojny, w tym również okazanie pomocy psychologicznej poszkodowanym w działaniach wojennych.

Mariana Perczyk, kierownik centrum szkoleniowego pogotowia iwanofrankiwskiego podkreśla, że w wypadku ratownictwa lotniczego potrzebne jest dobre przygotowanie fizyczne medyków. Lot helikopterem na pewnej wysokości wymaga dobrego zdrowia. Oprócz tego medycy muszą czasami na rękach zanieść poszkodowanego do maszyny, bo nie ma możliwości bliższego dotarcia do miejsca wypadku.

Podobne szkolenia będą trwały nadal.

fot. Jurij Banachewycz

Info:

Lotnictwo ratownicze w Polsce już od 13 lat współpracuje z Pogotowiem Ratunkowym na Ukrainie. Organizowane są szkolenia i wspólna wymiana doświadczeń. Z chwilą wybuchu wojny zmieniło się podejście do tej współpracy. Obecnie szczególny nacisk kładziony jest na ratownictwo wojskowe. Pod koniec 2022 r. zakończony został 15-miesięczny projekt szkoleniowy ukraińskich medyków, w którym wzięło udział 550 lekarzy z całej Ukrainy.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 3 (415), 14 – 27 lutego 2023

X