Rafał Wolski nowym konsulem generalnym RP we Lwowie

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą w czwartek jednogłośnie opowiedziała się za kandydaturą Rafała Wolskiego na stanowisko Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak podkreślił, że Wolski ma bardzo dobre przygotowanie merytoryczne, doświadczenie zawodowe i umiejętności, dlatego rekomenduje go na stanowisko Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Wolski zaznaczył, że „Lwów to szczególne miejsce dla każdego Polaka”. „To bardzo ważne miejsce również dla współczesnej Ukrainy. Drugi po Kijowie ośrodek intelektualny i polityczny naszego bezpośredniego, największego wschodniego sąsiada. Miasto, które jest bardzo ważnym ośrodkiem, gdzie mieszka dużo przedstawicieli mniejszości polskiej” – dodał.

Do priorytetów swoich działań Wolski zaliczył „właściwe reprezentowanie państwa polskiego” w regionie bliskim granicy, ważnym pod kątem, gospodarczym, kulturowym i bezpieczeństwa. Dodał, że chciałby podtrzymywać i wykorzystywać dobre kontakty z miejscowymi instytucjami, wspierać polską obecność gospodarczą w okręgu oraz stymulować kontakty w ramach współpracy transgranicznej i regionalnej.

„Kolejnym priorytetem, jaki dostrzegam jest kształtowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku Polski i jej służby konsularnej na Ukrainie” – powiedział.

Rafał Wolski urodził się w 1968 r. w Pleszewie; jest magistrem historii, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Posługuje się niemieckim, rosyjskim oraz ukraińskim i angielskim (znajomość dwóch ostatnich języków jest niepotwierdzona egzaminem resortowym).

W 2006 r. pracował jako radca, kierownik wydziału ekonomicznego w Konsulacie Generalnym RP w Monachium. Od 2010 r. pracuje w polskiej ambasadzie w Kijowie.

Źródło: dzieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X