2017 rok – przełomowym dla odbudowy Białego Słonia

– To może być przełomowy rok w sensie dotacyjnym i wykonawczym. Będziemy musieli zrobić pewien krok ilościowy i jakościowy – powiedział Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego podczas jedenastego spotkania ekspertów ws. odbudowy obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan.

W tym celu zostały złożone wnioski o granty na rok 2017 do Senatu RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ambasady RP w Kijowie.

Jedną z polskich instytucji państwowych, która od samego początku wspiera projekt odbudowy „Białego Słonia” jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, które już przyznało środki finansowe na rok 2017.

{youtube}h8HMQRbqbIU{/youtube}

– Ten rok będzie przełomowy, ponieważ mamy nadzieję, że stanica ratownictwa górskiego rozwinie już swoją działalność i będzie wielkim wsparciem dla turystów coraz chętniej odwiedzających okolice Popa Iwana i Czarnohorę. Należy pamiętać, że duża grupa turystów przyjeżdża tutaj z Polski – powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Wołodymyr Czerneckyj, kierownik Ministerstwa Nadzwyczajnych Sytuacji Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim zaznaczył, że od lipca 2016 roku na terenie obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan działa całodobowa stanica ratownictwa górskiego. Obecnie jest to najwyższy obiekt ratownictwa górskiego na całej Ukrainie.

Kierownik stanicy Taras Brynda przytoczył interesujące statystyczne dane: w okresie od lipca 2016 roku do lutego 2017 roku górę Pop Iwan oraz obserwatorium astronomiczne odwiedziły 2992 grupy turystyczne. Razem 15091 osób, w tym 708 osób – obywatele innych państw. Przeprowadzono także dwie akcje poszukiwawczo-ratunkowe, podczas których odnaleziono i uratowano trzy osoby. W sumie pomoc medyczna została nadana 72 osobom.

– Zaangażowanie i motywacja kolegów z Ukrainy, sposób w jaki podchodzą do szkoleń, które im organizujemy świadczą o tym, że szybko dojdziemy tutaj, na Ukrainie, do wysokiego poziomu szkolenia ratowników – powiedział Witold Tomaka, kierownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

W tym roku województwo podkarpackie wspólnie z Ministerstwem Nadzwyczajnych Sytuacji Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim złożyło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP kolejny projekt szkolenia ukraińskich ratowników górskich.

– Projekt „Polska pomoc rozwojowa” jest skierowana na szkolenie ratowników górskich Ukrainy przy współpracy z Grupą Bieszczadzkiego GOPRu. Po ukończeniu szkoleń dokonamy zakupu sprzętu, którym zostanie wyposażona stanica ratownictwa górskiego. Będzie to w pełni profesjonalny sprzęt dla przynajmniej czterech ratowników górskich oraz skuter śnieżny. Są to rzeczy bardzo potrzebne w ekstremalnych warunkach – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Przypomnijmy, że dawne polskie obserwatorium astronomiczne na górze Pop Iwan w Czarnohorze, noszące niegdyś imię marszałka Józefa Piłsudskiego, jest odbudowywane dzięki inicjatywie Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ihora Cependy, rektora Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/pop_iwan_2017_plany_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X