PZU – od stu lat we Lwowie fot. Krzysztof Szymański

PZU – od stu lat we Lwowie

Ludzie zazwyczaj niezbyt chętnie wydają pieniądze na różnego rodzaju ubezpieczenia i asekuracje. O przewadze tego rodzaju zabezpieczenia przekonują się dopiero, gdy uderzy przysłowiowy „grom” i potrzebne są koszty na leczenie, odbudowę zniszczonego domu czy wypłatę za wypadek samochodowy. Obecnie wiele rodzajów ubezpieczeń są obowiązkowe i o ich słuszności wielu się przekonało.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń, czyli popularny PZU, obchodził 23 czerwca br. swoje 100-lecie. Aby godnie uczcić tak szacowny jubileusz, Lwowska Regionalna Dyrekcja postanowiła zapoznać media o dorobku firmy. Spotkanie odbyło się 30 czerwca br. w siedzibie PressClubu. Na spotkanie przybyli dyrektorzy poszczególnych wydziałów PZU Ukraina – Zbigniew Szoliga, szef działu PZU Życie, oraz członkowie Zarządu Paweł Grzesik i Wasyl Zubacz; dyrektorzy banków partnerskich: Sławomir Szlak z IdeaBanku i Wojciech Tarasiuk z KredoBanku. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. Konferencję prasową prowadziła Alina Bojczuk, dyrektor regionalnego oddziału.

Ubezpieczenie, jako takie, znane było od dawna. Działalność tego rodzaju stosowana była w Europie już w średniowieczu. Na terenie Polski wzajemna asekuracja znana była od 1803 roku. Swoje stulecie PZU datuje od ustawy rządu Rzeczypospolitej, przyjętej 23 czerwca 1921 roku o powołaniu do życia Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. We Lwowie dyrekcja PZUW mieściła się przy ul. Mochnackiego 14/16 (obecnie Dragomanowa), w gmachu zaprojektowanym specjalnie pod biuro PZU. Ustawa ta regulowała działalność ubezpieczeniową w Polsce i określała zakres ubezpieczeń oraz strukturę działalności Zakładu na terenie kraju. Według tych zasad firma działała do 1939 roku. Po wojnie, w 1952 roku, zmieniono nazwę na PZU i firma stała się monopolistą w kraju. Po transformacji ustrojowej firma została sprywatyzowana i jako potężny zakład ubezpieczeniowy z bogatym doświadczeniem PZU wszedł na rynki Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecnie PZU oferuje ponad 200 rodzajów polis ubezpieczeniowych, a do tego całe spektrum innych usług finansowych i asekuracyjnych. Na Ukrainie najpopularniejsze są ubezpieczenia podróżnych, wybierających się do Polski i Europy.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Alina Bojczuk powitała zebranych, przedstawiła gości i zaprezentowała historię ubezpieczeń w Europie i w Polsce. Z kolei metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki podziękował za zaproszenie na konferencję i podziękował PZU Ukraina za współpracę i wsparcie finansowe różnych akcji, inicjowanych przez Kościół. Konsul generalny Eliza Dzwonkiewicz wspomniała wspólne akcje prowadzone z PZU, mające na celu wzmocnienie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą, akcje ochrony zabytków, akcje kulturalne – w tym Festiwal Filmów „Pod Wysokim Zamkiem”, wsparcie wizyty pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy podczas obchodów Dnia Dziecka w 2019 roku, czy wsparcie zakupu środków dezynfekujących i ochronnych dla lwowskich szpitali podczas epidemii Covid-19.

W podobnym tonie wypowiadali się również partnerzy PZU – dyrektorzy IdeaBanku i KredoBanku oraz dyrektor Zbigniew Szoliga, dziękując za współpracę i obiecując dalsze wsparcie inicjatyw PZU Ukraina i Lwowskiej Dyrekcji Zakładu.

Ze słów Aliny Bojczuk, przed spotkaniem w PressClubie miała miejsce wizyta u mera miasta Andrija Sadowego, podczas której w uznaniu zasług Lwowska Dyrekcja została nagrodzona pamiątkowym dyplomem Rady miasta Lwowa.

Na zakończenie spotkania zebranym został zaprezentowany dokumentalno-fabularny film o historii PZU, aktualnej działalności zakładu na Ukrainie i we Lwowie, o akcjach, wspieranych przez firmę, i o planach na przyszłość. Można było zapoznać się w jaki sposób przed wojną asekurowano budynki czy przewożony bagaż podróżnych. Jak z rozwojem motoryzacji ubezpieczano automobile. Film ten umieszczony został na stronie internetowej PZU i jest wizytówką firmy dla jej klientów.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X