Przestrzeń publiczna w Łanowicach

8 grudnia w polskiej wsi Łanowice koło Sambora w obwodzie lwowskim odbyło się uroczyste otwarcie zrewitalizowanej przestrzeni publicznej. Projekt został sfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

– Dotąd wszystkie ważniejsze wydarzenia odbywały się u nas w kościele lub w domu parafialnym i w szkole – wyjaśnił dla Kuriera Galicyjskiego Walery Tracz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Łanowicach. – Cieszymy się, że mamy teraz ośrodek w centrum Łanowic. Jest to niewielki budynek, wybudowany jeszcze przed II wojną światową. Był tam kiedyś punkt medyczny. Po przeprowadzonej reformie medycznej pozostał już tylko gabinet medyczny.

Teraz w ośrodku przygotowano pomieszczenia dla administracji i siedziby TKPZM, Oddział w Łanowicach. W ramach projektu wykonano szereg prac budowlanych, w tym: odwodnienie i zabezpieczenie gruntu, montaż chodników, terenów zieleni, ogrodzenia, prace ziemne i murarskie. Następnie zakupiono i zamontowano sprzęt rekreacyjny: ławki, altanki, sprzęt do ćwiczeń, elementy placu zabaw dla dzieci. Mogą tam przyjść dzieci i dorośli. Bardzo nam tego brakowało. Możemy się tu spotkać przy kawie lub herbacie, np. z licznymi delegacjami, które przyjeżdżają do nas z Polski. Cały projekt wspierał Konsulat Generalny RP we Lwowie. Na zamówienie naszego Towarzystwa została również wykopana studnia i dzięki temu doprowadziliśmy wodę do budynku.

Po Mszy św. niedzielnej w kościele dzieci spotkały się ze „św. Mikołajem”. Następnie wszyscy przeszli do nowego centrum. W uroczystości otwarcia centrum uczestniczyli: konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i kierownik wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu RP we Lwowie Rafał Kocot, przedstawiciel MSZ RP Barbara Michałowska, wójt gminy Biskowice Wołodymyr Andruszczenko, sołtys wsi Łanowice Maria Zając, przedstawiciele władz rejonu samborskiego. Przybyli też Polacy z okolicznych miejscowości, dobroczyńcy z Polski. Księża z Łanowic i Biskowic poświęcili nowy teren, zaś „św. Mikołaj” rozdał dzieciom prezenty. Gospodynie wiejskie poczęstowały gości daniami kuchni polskiej.

– Jest to wspaniały przykład zaangażowania obywatelskiego, którego jak mi się wydaje, wciąż musimy na tych terenach się uczyć – powiedziała dla Kuriera Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie. – Łanowice to niezwykła wieś, gdzie widać, że jest gospodarz, że ludzie biorą sprawy w swoje ręce. To nie jest już praca ukryta w domach, tylko działalność ludzi aktywnych widoczna jest na zewnątrz i przynosi pożytek wszystkim mieszkańcom wsi. Wydaje mi się, że jeśli uda się dobrze zrobić jedną rzecz, pociąga to za sobą chęć robienia kolejnych dobrych rzeczy. My w konsulacie mamy wielki szacunek i uznanie dla działalności prezesa Walerego Tracza, widząc, że ma dobre pomysły i potrafi zaangażować ludzi do wspólnego działania. To człowiek, który kończy jedno dzieło, i zaczyna drugie. Kibicujemy mu bardzo i deklarujemy, że będziemy go wspierać, bo dzięki niemu ta wieś na pewno nabrała blasku i może promieniować, może dawać przykład innym wsiom, które są blisko i tak naprawdę powinny brać przykład właśnie z takiej działalności.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/przestrzen_dla_mieszkancow_lanowic_otwarcie_2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X