Produkcja Kuriera Galicyjskiego wyróżniona na VI Festiwalu Filmowym EMIGRA! Od lewej: Romuald Mieczkowski, Mirosław Rowicki, Jarosław Krasnodębski i Elżbieta Lewak (fot. Piotr Apolinarski)

Produkcja Kuriera Galicyjskiego wyróżniona na VI Festiwalu Filmowym EMIGRA!

Jarosław Krasnodębski i Eugeniusz Sało, twórcy filmu „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”, otrzymali wyróżnienie EMIGRA 2018. Premiera filmu miała miejsce 27.10.2018 w Sali Rejs Kina Kultura i stała się jednocześnie premierą Studia Filmowego „Lwów” Kuriera Galicyjskiego.

Festiwal EMIGRA to nowatorskie przedsięwzięcie na światową skalę. Co roku pokazuje poprzez filmy życie Polaków poza granicami Polski i nie robi przy tym różnicy, czy są to Polacy ze Wschodu czy z Zachodu.

EMIGRA to nie po prostu festiwal filmowy – to również okazja do spotkania, spotkania Polaków z zagranicy z Polakami z Polski. Jak co roku, na VI Emigrę przybyła ponad 100-osobowa grupa EMIGRA-ntów z różnych stron świata. W salach Kina Kultura, w Klubokawiarni Pożyteczna i w Domu Spotkań z Historią (bo tam odbywały się w tym roku pokazy) można było spotkać widzów i gości m.in. z Chicago, Sztokholmu, Oslo, Lwowa, Londynu, Syndey, Wilna, a nawet z Krasnojarska i Archangielska.

Jak zwykle Festiwal zwrócił swoją EMIGR-ową Kamerę na Wschód. Goście mogli zobaczyć Polskę oczami repatriantów w filmie Krzysztofa Magowskiego „Zachwyt”, przespacerowali się ulicami dawnego Stanisławowa, a dzisiejszego Iwano-Frankiwska, wraz z mieszkającymi w Polsce stanisławowiakami w najnowszej produkcji „Kuriera Galicyjskiego”, ale też powrócili do wierszy Sławomira Worotyńskiego, zapomnianego wileńskiego poety, w filmie „Nieobecny” Romualda Mieczkowskiego.

Od lewej: Romuald Mieczkowski, Mirosław Rowicki, Jarosław Krasnodębski i Elżbieta Lewak (fot. Piotr Apolinarski)

W tym roku tematem przewodnim festiwalu były POWROTY. Powroty do Polski, powroty do siebie, powroty do domu.

Festiwal odwiedziło wielu gości specjalnych. Jednym z nich była „Dziewczyna Misia” – Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie „Miś”, Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

Było też trochę egzotyki, bo widzowie Festiwalu mogli wybrać się na Wyspy Owcze wraz z Kubą Witkiem, a do Indii – z Elżbietą i Krzysztofem Renikami.

Obok filmów dokumentalnych i niezależnych produkcji w programie VI Emigry znalazły się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego i „Pomiędzy słowami” – ostatni srticte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii – Urszuli Antoniak.

Na otwarciu Festiwalu goście mogli obejrzeć dwie produkcje: krótkometrażowy film „Last Day Summer” w reżyserii Aleksandry Czenczek (który otrzymał w Los Angeles tzw. Kiddy Oscar) oraz „Tu się żyje” w reżyserii Kingi Dębskiej. Na sali pojawili się twórcy obu produkcji. Oba filmy niezwykle poruszyły widzów, których zdaniem dwie propozycje połączył temat przemijania, a więc ważności bycia „tu i teraz”. „Last Day Summer” – kolejna produkcja zespołu londyńskich twórczyń – w niezwykły sposób przedstawia historię o otwartości dziecka na spontaniczną przyjaźń z osobą z demencją. „Tu się żyje” – najnowszy dokument polskiej reżyser – opowiada o hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie, ludziach tam żyjących, a także o s. Michaeli Rak, która owo hospicjum prowadzi i która również gościła na otwarciu.

Na coroczny konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018 zostały rozdane ostatniego dnia Festiwalu. Swoją obecnością galę wręczenia nagród i wyróżnień uświetniła senator Barbara Borys-Damięcka, która od wielu lat wspiera Festiwal. Listę wyróżnionych i nagrodzonych prac zamieszczamy poniżej.

Niebawem EMIGRA wyruszy tradycyjnie do Lwowa, Chicago, Berlina i Wilna. A już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną, już VII edycję Festiwalu Filmowego EMIGRA w 2019 roku.!

Nagrodę ZŁOTEJ EMIGRY otrzymali

KUBA ŁUCZKIEWICZ – za reżyserię filmu fabularnego „W KAŻDEJ MINUCIE ŻYCIA”

JACEK PAPIS – za film „NIEUDACZNICY” – reportaż o polskiej enklawie artystycznej w Berlinie

Nagrodę SREBRNEJ EMIGRY otrzymują:

DANIEL ŚWIATŁY – za zdjęcia do eksperymentalnego filmu dokumentalnego „NIESKOŃCZONOŚĆ JEST NA 50 METRACH” ukazujący, jak ważna bywa forma adekwatna do opowiadanej treści

MARIUSZ WIRSKI – za film „EMIGRANCI. URYWKI Z PAMIĘTNIKA”- niezależny, skromny w środkach wyrazu i ciekawie opowiedziany dokument o aspiracjach i tęsknotach młodej polskiej rodziny w Wielkiej Brytanii

Nagrodę MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

ALEKSANDRA CZENCZEK – za etiudę fabularną „REFLEKSY” – przejmującą opowieść o wyalienowaniu i pragnieniu przyjaźni

DOROTA KRZYWICKA-KAINDEL – za dokument „PRZYBYSZE” – ukazujący niezwykle w dzisiejszej politycznej rzeczywistości ciepły obraz integracji mieszkańców małego austriackiego miasteczka z imigrantami z Azji i Bliskiego Wschodu

Nagrody SPECJALNE MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

KRZYSZTOF MAGOWSKI – za film dokumentalny „ZACHWYT” – który oczami rodziny polskich repatriantów ze Wschodu ukazuje inny, nieznany punkt widzenia na dzisiejszą Polskę

CEZARY CISZEWSKI – za „WOLNY EKRAN” – oryginalny dziennikarski program telewizyjno-internetowy, wykorzystujący twórczo możliwości nowoczesnego dziennikarstwa

WYRÓŻNIENIA otrzymali

ELŻBIETA DEPTA-WIELGOS i AGATA KADENACY – za eksperymentalny obraz „TAK TRUDNO ZNIKNĄĆ TERAZ” będący próbą mierzenia się człowieka z egzystencjalnymi problemami współczesnej rzeczywistości

OLGA BLUMCZYŃSKA – za dokument „STANY PRZESZŁE” wyrażający poszukiwania nowej formuły „polskości” na emigracji

TOMASZ PAWLAK – za film animowany „LANDRYNKI”

JAN BUJNOWSKI – za dokument „WEHIKUŁ CZASU” o londyńskim performerze polskiego pochodzenia z absurdalnym poczuciem humoru

MARTINA TREPCZYK – za klip muzyczny „SHAKE SHAKE”

JERZY SZKAMRUK – za pełnometrażowy film dokumentalny „ZŁĄCZYĆ SIĘ Z NARODEM” ilustrujący ideę powrotu do Ojczyzny Polaków ze wschodu.

JAROSŁAW KRASNODĘBSKI, EUGENIUSZ SAŁO – za pełne ciepła i humoru podejście do tematu w dokumencie „TAM BYŁ MI RAJ. OPOWIEŚĆ O STANISŁAWOWIE”

Ela Lewak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X