Procesja ku czci bł. Jakuba Strzemię we Lwowie

8 września już po raz ósmy ulicami Lwowa przeszła procesja katolików z relikwiami bł. Jakuba Strzemię. Proszono o błogosławieństwo dla wszystkich mieszkańców miasta oraz o pokój w Ukrainie.

W 2010 roku, z okazji 220. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię (1340–1409), franciszkanina i arcybiskupa halicko-lwowskiego, obecny metropolita lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki wprowadził we Lwowie tradycję procesji z relikwiami patrona Lwowa na wzór procesji ulicami Krakowa z relikwiami św. Stanisława.

W dniach 5–7 września br. w kościele św. Antoniego z Padwy we Lwowie odbyło się Triduum ku czci bł. Jakuba Strzemię. Procesję poprowadził arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic, który przewodniczył mszy św. w katedrze lwowskiej i wygłosił homilię. Duchowieństwo i wierni z parafii położonych na terenie obwodów lwowskiego, tarnopolskiego, iwano-frankiwskiego i czerniowieckiego zaświadczyli o wierze i obecności Kościoła łacińskiego, który od ponad sześciu wieków jest obecny na tych ziemiach i wniósł wielki wkład w rozwój wiary i kultury.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki złożył podziękowanie biskupowi Damianowi Zimoniowi za udział w uroczystości i za wieloletnie wsparcie archidiecezji lwowskiej. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości metropolita lwowski wręczył medale bł. Jakuba Strzemię osobom szczególnie zasłużonym dla archidiecezji lwowskiej.

Przed katedrą odbył się też koncert uczestników XVII Archidiecezjalnego Dnia Młodzieży, który odbywał się w tych dniach pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2018/procesja_jakuba_strzemie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X