Prawosławne kolędowanie grup Wernyhora i Krajka – transmisja koncertu w radiowej dwójce i online

Prawosławne kolędowanie grup Wernyhora i Krajka – transmisja koncertu w radiowej dwójce i online

„Oj jak Boża Maty po switu chodyła… czyli z kolędą po pograniczu” to tytuł świątecznego koncertu Radiowego Centrum Kultury Ludowej, który odbędzie się dziś, w poniedziałek 10 stycznia w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas wieczoru prawosławne kolędy i pieśni bożonarodzeniowe zaprezentują grupy Wernyhora i Krajka. Transmisja od godz. 19.30 (20.30 czasu ukraińskiego) na antenie Dwójki. Koncert będzie dostępny również – w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na słuchaczy czekają zaproszenia – można je zdobyć słuchając Dwójki.

W Polsce okres Bożego Narodzenia kojarzony jest przede wszystkim z końcem grudnia. Są jednak w naszym kraju wspólnoty wiernych, które przyjście Nowonarodzonego Syna Bożego świętują na początku stycznia – czyli według kalendarza juliańskiego. Mowa tu o grekokatolikach i prawosławnych zamieszkujących między innymi wschodnie pogranicze Polski. – Prezentowanym koncertem chcemy zaproponować słuchaczom doświadczenie wschodniochrześcjańskiej ludowej mistyki związanej z narodzeniem Jezusa Chrystusa. W podróż z kolędami po pograniczu polsko-ukraińskim zabiorą Państwa przemyski zespół śpiewaczy Krajka oraz sanocki zespół Wernyhora – mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Pierwsza z grup, czyli Krajka, wykona pieśni pochodzące z regionu Nadsania. Tamtejszy repertuar kolędniczy łączy tradycje polskie i ukraińskie. Symbiozę obu kultur słychać zarówno w tekstach, dialekcie, melodiach, ale także w rytmice i konstrukcji utworów. Repertuar został opracowany na bazie kolęd pozyskanych z źródeł własnych w terenie, a także z prac Oskara Kolberga i Bartosza Gałązki. Większość kolęd śpiewacy wykonują a cappella lub z towarzyszeniem skrzypiec. Gościnnie do występu został zaproszony Paweł Iwan ze Stowarzyszenia Muzyki Dawnej w Jarosławiu, który ubarwi kolędy grą na cymbałach.

Z kolei muzycy Wernyhory w kolędniczych poszukiwaniach sięgnęli do pieśni z obszarów Beskidu Niskiego i Bieszczadów, czyli repertuar kolędniczy grupy bojkowskiej i łemkowskiej. Wśród prezentowanych utworów znajdzie się także interesująca kolęda spod Stryja. Przedstawione przez Wernyhorę kolędy pochodzą z zapisów Oskara Kolberga, Iwana Kolessy, Petra Zborowskiego oraz Macieja Harny. Pieśni zaprezentuje wokalistka zespołu w towarzystwie m.in. liry korbowej, skrzypiec i viola da gamba. Nowością w instrumentarium Wernyhory będzie smyczkowy rebek.

  • Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – poniedziałek 10 stycznia, godz. 19.30 „Oj jak Boża Maty po switu chodyła… czyli z kolędą po pograniczu” w wykonaniu grup Krajka i Wernyhora; gościnnie – Paweł Iwan.
  • Transmisja w radiowej Dwójce od godz. 19.30 (20.30 czasu ukraińskiego). Streaming wideo – w mediach społecznościowych stacji i Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na Portalu polskieradio.pl
  • Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki.

 

Informacja prasowa polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X