Pracujemy na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie

Pracujemy na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie

Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że oba kraje „ciężko i wydaje się, że owocnie” pracują na sukces listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

– Relacje polsko-ukraińskie i perspektywa zbliżania się Ukrainy do współpracy z UE to strategiczne sprawy dla Polski – powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej w Krakowie. Dlatego, jak dodał, z prawdziwą satysfakcją podpisał w poniedziałek z Janukowyczem „Program współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w latach 2013-2015”.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że plan ten zakłada „optymistyczny wariant współpracy między Polską jako członkiem UE a Ukrainą jako krajem stowarzyszonym”. Jak mówił, „pracujemy ciężko i wydaje się, że owocnie na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie”. Prezydent Polski dodał, że poniedziałkowa rozmowa dotyczyła oceny przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na tym szczycie. – Była to rozmowa również dotycząca perspektywy zlikwidowania ostatnich barier utrudniających perspektywę sukcesu szczytu w Wilnie – powiedział.

Także Wiktor Janukowycz podkreślił, że „niezwykle ważnym” tematem rozmowy, którego – jak stwierdził – „nie można było pominąć”, była perspektywa integracji Ukrainy z Unią Europejską. – W tym zakresie pragnę podkreślić nader ważną rolę prezydenta Komorowskiego w sprawie zbliżania się Ukrainy z Unią Europejską. Wiele czasu poświęciliśmy też ostatnim chwilom przygotowań do szczytu wileńskiego Partnerstwa Wschodniego – powiedział prezydent Ukrainy.

Unia Europejska uzależnia zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą od uwolnienia b. premier Julii Tymoszenko.

Bronisław Komorowski zastrzegł, że rozmowy – z udziałem jego i prezydenta Ukrainy – będą kontynuowane podczas spotkania z prezydentami Włoch i Niemiec.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X