Pożar w zabytkowej willi w lecznicy w Kosowie Pożar w „Domku Mazurskim”. Materiały prasowe Departamentu Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim. Fot. Wasyl Kowaluk.

Pożar w zabytkowej willi w lecznicy w Kosowie

Pożar częściowo strawił zabytkowy „Domek Mazurski” wchodzący w zespół zabudowy dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego we wsi Smodna nieopodal Kosowa na Pokuciu.

22 października o godzinie 17:32 na numer alarmowy ukraińskiej Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy zatelefonowano z informacją, że na terenie Sanatorium „Kosów” płonie jeden z budynków. Drewniana willa, częściowo oszalowana deskami, wyróżniała się krytą zewnętrzną klatką schodową oświetlaną rzędem kwadratowych okienek, umieszczonych schodkowo. Przez doktora Tarnawskiego została nazwana „Domkiem Mazurskim”. Strażacy ugasili pożar, który zniszczył piętro i poddasze.

Akcja gaszenia pożaru. Materiały prasowe Departamentu Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim. Fot. Wasyl Kowaluk.

Oficjalną przyczyną pożaru ogłoszono zwarcie instalacji elektrycznej.

W związku z tym incydentem warto wspomnieć, że w czerwcu tego roku decyzją Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy został wyburzony murowany budynek „Łazienek”. Zabytek już od wielu lat był w opłakanym stanie i zdaniem pracowników ministerstwa stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci przebywających na kuracji w sanatorium. W 2016 roku była podjęta pierwsza próba jego wyburzenia, która dzięki interwencji lokalnych władz została wstrzymana. Rozebrana została jedynie drewniana weranda okalająca budynek. Zadeklarowano wówczas, że budynek nie będzie wyburzony, jeśli znajdą się środki na jego zabezpieczenie.

„Domek Mazurski” od strony wschodniej. Maj 2019. Fot. Natalia Tarkowska.

Zakład Przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego powstał w 1893 roku. Był popularnym miejscem wypoczynku ówczesnych polskich elit, ale także ważną placówką odwołującą się do kultury i patriotyzmu. Na kurację przyjeżdżali tu Gabriela Zapolska, Maria Dąbrowska, Ferdynand Ossendowski, Lucjan Rydel, Juliusz Osterwa, Hanka Ordonówna, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński oraz inni przedstawiciele świata kultury i polityki

Natalia Tarkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X